Maden ailesinin vebali kime ait: Kıyıya vuran insanlık!

Demokrasi ve hukuk yokluğundan kaçarken insanlar ölüyor...
Türkiye’de OHAL döneminde çıkarılan KHK ile eşiyle birlikte mesleğinden ihraç edilen ve haklarında yakalama kararı bulunan Fizik öğretmeni Hüseyin Maden ve ailesinin Ege Denizi’nde hayatını kaybetmesi tepkiye neden oldu. #Kıyıyavuraninsanlık hashtagi ile sosyla medyada gündeme getirilen dram birçok kişi tarafından da twetle paylaşıldı.

İNSANLAR ÜLKEDEN KAÇARKEN ÖLÜYOR, VEBAL KİME AİT!

Eski Mazlumder Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Ege denizinde bir basit botla kaçarken denizde boğulmuşlar. İnsanlar demokrasi ve hukuk yokluğundan ülkeden kaçarken ölüyorlar. Vebal kime ait?” diye sordu. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, “OHAL ve KHK’larla Türkiye’yi yaşanılacak ülkeden kaçılacak ülke haline getirdiler. Egede boğulan “Maden” ailesinin 5 ferdi T.C yurttaşıydı!” dedi.


MERHAMETİ OLMAYANIN İMANI OLMAZ!

Diyarbakır Eski Milletvekili Abdülbaki Erdoğmuş, Ege’de daha önce Aylan bebeğin boğulma fotoğraflarıyla Maden ailesinin çocuklarının fotoğrafını paylaşarak, “Merhameti olmayanın imanı olmaz!” diye yazdı.

ÇOCUKLAR DEVLETİN VE TÜM TOPLUMUN SORUMLULUĞUNDA

Avukat Erdal Doğan ise “Çocuklar yalnız ailelerin değil devletin/devletlerin ve tüm toplumun/toplumların sorumluluğundadır. Çocukların, sıfatları, kariyerleri, ideolojileri, para hırsları yoktur ve her “umuda yolculukta” ölen çocuk herkesin utancıdır.” ifadesini kullandı.

Sanatçı Ferhat Tunç ise, “Gülen Cemaati üyesi diye KHK’la ihraç edilen Fizik öğretmeni Hüseyin Maden ve sınıf öğretmeni eşi Nur Maden, üç çocuklarıyla birlikte Midilli’ye botla geçerken boğulmuşlar. Çocukların cesedi Midilli Adası’nın Lesvos Plajı’na vurmuş.” dedi.

ÇOCUKLARIN CANSIZ BEDENLERİ O SOĞUK SULARDA OLMAMALIYDI

Gazeteci Nevzat Çiçek, “Beş kişilik aile Yunanistan’a geçmek isterken denizde çocukları ile boğulmuş.Aile Neye inanırsa inansın o çocukların cansız bedenleri o soğuk sularda olmamalıydı…Allah rahmet eylesin…Allah vicdanlı ve adaletli davranmayı bizden almasın Kimseyi de evlat acısı ile sınamasın” paylaşımında bulundu

İşte o paylaşımlardan bazıları;


 

 
MADEN AİLESİNİN ÖLÜMÜ MECLİS GÜNDEMİNDE

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, ülke dışına kaçarken Ege Denizi açıklarında yaşamını yitiren Maden Ailesine ilişkin Başbakanın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.


İşte o önerge:
Aşağıdaki sorularımın, Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 22.11.2017
Haklarında soruşturma başlatıldığı gerekçesiyle kaçak yollardan yurtdışına çıkmak isteyen 5 kişilik Maden ailesi, Ege Denizi’nde botlarının batması sonucu yaşamını yitirmiştir. Olay, Yunanistan devriyesinin Midilli açıklarında 3 çocuğun cesedini bulmasıyla ortaya çıkmıştır. Boğularak ölenlerin isimleri; Hüseyin Maden, Nur Maden, Nadire Maden, Bahar Maden, Feridun Maden. Bilindiği gibi daha evvel de Ege Denizi’nde kaçak yollardan yurtdışına çıkmak isteyen çok sayıda kişi yaşamını yitirmiş olup 3 yaşındaki Aylan bebeğin cenazesinin görüntüsü hala belleklerdedir.

Bu bağlamda;

-Son beş yıldır kaçak yollardan yurtdışına geçerken yaşamını yitirenlerin sayısı kaçtır? Ege Denizi açıklarında yaşamını yitirenlerin uyrukları nedir?
-Yurttaşları ve Türkiye’de bulunan göçmenleri yurtdışına kaçak yollardan gitmeye iten sebepler nelerdir? Bu konuda bir çalışma yaptınız mı?
-Türkiye üzerinden yurtdışına kaçak yollardan göç edilmek istenmesinin temel sebebi nedir? Yurtdışına göç sebepleri hükümetinizin baskıcı uygulamaları olabilir mi?
-Maden ailesinin durumuna ilişkin bir inceleme yaptınız mı? Elde edilen bulgular nelerdir?
-Türkiye’de yaşayanların en sağlıksız yöntemlerle ölümü dahi göze alarak yurtdışına kaçma istekleri Türkiye’nin olumsuz insan hakları karnesi olabilir mi?
-Türkiye’de yaşayan insanların Türkiye’den kaçma isteklerine neden olan faktörler üzerine bir inceleme yaptınız mı? Elde edilen bulgular nelerdir?
-Türkiye’yi yaşanır bir hale getirmek adına ve hak ihlallerini önlemek adına çalışma yürütüyor musunuz?
-Türkiye’de yaşayanların yurtdışına kaçma gereksinimlerini önleyecek tedbirler alınacak mıdır?
-Ege Denizi açıklarında kaçarken yaşamını yitirenler adına bir açıklama yapacak mısınız?”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ