Kılıçdaroğlu ve Akşener cevapladı: CHP-İYİ Parti ittifakı nasıl olacak?

‘Cumhur İttifakı’ yerel seçimde çatladı denirken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir kez daha ittifak için bir araya geliyor.
Çarşamba günü TSİ 16.00'da gerçekleşecek görüşmeden bir ittifak kararının çıkabileceği konuşuluyor. Bunda, kamuoyu anketlerinin de etkili olduğu konuşuluyor. 

Öte yandan muhalefet cephesinde ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ittifak modelleri üzerinde konuşma adına bir araya gelmişlerdi.

Peki, CHP ve İYİ Parti liderleri, yerel ittifak görüşmelerini nasıl değerlendiriyor, AKP ve MHP'nin yeniden masaya oturmasını nasıl yorumluyor, ittifak görüşmelerine ilişkin kulislerde neler konuşuluyor?


BBC Türkçe'den Ayşe Sayın’ın sorularını yanıtlayan CHP liderine göre CHP'nin İYİ Parti ile ittifak görüşmeleri, AKP ile Erdoğan'ı "korkuttu ve telaşlandırdı".

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın Bahçeli'yi yeniden ittifak masasına davet etmesini, "Bizim yaptığımız atağın doğurduğu panik" sözleriyle değerlendiriyor.

Kılıçdaroğlu, iktidar cephesinin bu seçimde kaybedeceği görüşünü öne sürüyor.

Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce'nin İstanbul’a adaylığı konusunda ise kendisiyle görüşeceğini belirtirken detaya girmiyor. 

Ankara'da Mansur Yavaş'ın adaylığı için ise "Benim sevdiğim, saydığım başarılı bir belediye başkanı" yanıtını veriyor.

Kemal Kılıçdaroğlu, "aday çıkarmama" gibi bir seçenek düşünmediklerini belirtirken, "İYİ Parti'nin çok oy aldığı yerlerde, İYİ Parti adayına bizimkiler destek verebilirler. Oturur konuşurlar, destek verirler, ona göre, başkan İYİ Partili, başkan yardımcılarından birisi CHP'li olur. Belediye Meclisi'nde oturup kendi aralarında karara varırlar” diyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşmede daha çok ittifak konusundaki ilkelerin oluşturulması üzerinde durulduğunu, yer ve aday isimlerinin konuşulmadığını söylüyor.

Akşener, 16 Nisan 2017'de yapılan Anayasa referandumunda "Hayır" çıkan 17 büyükşehirde işbirliği yapılması üzerinde durulduğunu belirtirken CHP'nin Muğla, Aydın, Tekirdağ ve İzmir'de seçimi alabileceğini kaydediyor.

Akşener, genel seçim sürecinde İnce'nin “Akşener ve Demirtaş'ı başkan yardımcım yapacağım” açıklamasını bir yere oturtamadığının altını çizerken “Bir Genel Başkan'a siyasi nezaket gösterilmeliydi. O süreçte, bu yaşananlara karşılık ağzımdan tek incitici kelime çıkmadı, bu ittifak sürdürülsün diye…” ifadesini kullanıyor.

Akşener, Erdoğan ile Bahçeli'nin yeniden ittifak masasına oturması konusunda ise "Bu bizi ilgilendiren bir konu değil. TBMM'de görüyoruz, birbirlerinin mütemmim cüzleri zaten. Demek ki her iki parti de yerel seçime yalnız başına gitmelerinin sakıncalarını gördü" görüşünü dile getiriyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ