‘KHK’lıların mazbata kararı AİHM’den döner’

Bu seçimlerin İstanbul kadar gerginliğe sebep olan bir başlığı da KHK'lılara mazbata verilmemesi oldu. Karar yazarı Taha Akyol, hukukun bu noktalarda test edilmesini eleştirdi.
YSK, KHK ile kamudan atılan ve 31 Mart’ta belediye başkanı seçilen kişilere mazbata verilmeyeceğini açıklamıştı. Bu kararın ardından mazbatalar seçimi ikinci sırada tamamlayanlara verildi.


Akyol’un YSK kararını değerlendirdiği “Yanlış karar AİHM’den döner” başlığıyla (17 Nisan 2019) yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle:

Seçimleri kazanan adaya mazbatasını vermemek hukuk devletinde kabul edilebilecek bir uygulama değildir. İmamoğlu’na mazbatası verilmeden YSK’nin seçimleri iptal etmesini sağlamak için “yeniden sayımın yeniden sayılması” gibi tuhaf başvuru yolları deneniyor.

‘HUKUK DEVLETİ KAVRAMI TEST EDİLİYOR’

Hukuk devleti kavramının test edildiği diğer bir sorun, seçimleri kazandığı resmen açıklanan adaylara “sen KHK’lısın” denilerek mazbatalarının verilmemesi… Bu mesele, ‘mazbata’dan daha kapsamlıdır: KHK ile işten çıkarılmış pek çok insana, haklarında yargısız “memuriyetten men” cezası uygulanıyor.

Bunlar önümüzdeki zaman kesitinde Anayasa Mahkemesi’nden dönmezse, AİHM’den dönecek.

‘BEKA ENDİŞESİNİ GİDERMEK İÇİN HUKUK GEREKLİ’

Beka endişemiz varsa, Türkiye’nin geleceğinin hukuken de güvenli olması gerektiğini hiç akıldan çıkarmamalıyız.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ