Kara harekatı başladı, Afrin’de 5 kilometre ilerleme sağlandı

TSK dün bombalamaya başlamıştı bugün karadan girdi...TSK’nın Afrin’deki PYD güçlerini hedef aldığı ‘Zeytin Dalı Harekatı’ ikinci gününde.


TSK, 20 Ocak saat 17.00’de harekatın başlatıldığını duyurduktan sonra Afrin’deki PYD mevzilerini bombalamaya başlamıştı. Tanklar ve askerler ise bugün Suriye’ye karadan girdi.


13.06 DHA: Son 20 dakikada Diyarbakır 8.’inci Ana Jet Üssü’nde sekiz savaş uçağı kalktı.

12.58 AA, TSK’ya ait zırhlı araçlar, özel kuvvetler ve piyade güçleri gibi unsurların Afrin toprakları içinde yaklaşık 5 kilometre kat ettiğini, ilerleme sırasında ciddi bir çatışma yaşanmadığını yazdı.

12.33 Reuters’a konuşan YPG sözcüsü, Türkiye kuvvetlerinin Afrin’e girmeye çalıştığını ancak şiddetli çatışmalar sonucunda geri çekilmek zorunda kaldığını öne sürdü.

12.07 Diyanet İşleri Başkanlığı, harekat sona erene kadar 90 bin camide yatsı ile sabah namazı öncesi ve sonrası Fetih suresi okunmasına karar verdi.

12.02 İstanbul’da gazetecilerle bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, Türk askerinin saat 11.05’te Kilis’in Gülbaba mevkiinden Suriye’ye geçerek kara harekatını başlattığını söyledi.11.25 TSK, devam eden harekatta hedeflerin ‘kara ateş destek vasıtalarıyla ateşle taarruz edilerek etkisiz hale getirmeye devam ettiğini’ belirterek “Şu ana kadar PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri tarafından kullanılan sığınak, barınak, mühimmat deposu vb. 153 hedef ateş altına alındı” bilgisini verdi.


 


 
İnternet sitesinden yayınlanan açıklamda harekatın planlandığı şekilde devam ettiği ifade edildi.

11.18 Reuters, sabah saatlerinde servis ettiği haberinde, her üç dakikada bir topçu ateşinin duyulduğunu bildirdi.

10.51 Sahada bulunan ÖSO milislerine tankların destek verdikleri belirtildi.TSK, vurulan bir mühimmat deposunun görüntüsünü paylaştı.

09.50 AA, TSK destekli ÖSO milislerininin Afrin topraklarında ilerlemeye başladıklarını bildirdi. İlerleme başlarken Kilis’ten top atışları yapıldı.

09.45 TSK topçuları gece saatlerinde Afrin’deki PYD mevzileri bombaladı.


Eyüp Sultan Camii

09.37 Yurt çapında camilerde yatsı ve sabah vakitlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çağrısıyla Fetih suresi okundu. 
09.15 DHA, Afrin’den ateşlendiğini söylediği dört roketin Kilis’te yerleşim birimlerine düştüğünü yazdı. İki ev ve iki işyerine isabet eden roketler bir kişiyi yaraladı.

09.05 Kilis’te sınıra yakın bazı köyler, 3 Şubat saat 17.00’ye kadar özel güvenlik bölgesi ilan edildi. Bölgeye yerleşik halk haricinde girişler izne tabi olacak.

09.00 Reuters’a konuşan bir YPG sözcüsü, bombardıman sonucunda üç militanlarının ve altı sivilin hayatını kaybettiğini, 13 sivilin de yaralandığını söyledi.

08.50 Gece saatlerinde sınır hattına askeri araçlar sevk edildi.
 

Akar ve kuvvet komutanları harekatı yönetiyor. (Fotoğraf: TSK)

00.10 Harekatı Ankara’daki karargahta takip eden Genelkurmay Başkanı Orgenaral Hulusi Akar, yalnızca ‘teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, bina, silah, araç gerecin’ hedef alınacağını söyledi.
Akar, şu bilgileri verdi: “Sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için de her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilecektir. Şu anda bile bazı yaralılarımız, gazilerimiz var.” 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ