"İyi Çocuklar"ın hepsi tahliye

Yaşar Büyükanıt hayal eder Saray Yargısı yapar!
9 Kasım 2005’te Şemdinli’de Umut Kitabevi’ne iki adet el bombası atılmış, Mehmet Zahir Korkmaz’ın öldüğü, 5 kişinin yaralandığı olaydan sonra zanlılar PKK itirafçısı Veysel Ateş, astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz kaçmaya çalışırken vatandaşlar tarafından yakalanmıştı. Araçlarında çok sayıda kayıp dışi silah ve operasyon yapılacak Kürtlerin isim listelerinin yeraldığı ajandalar bulunmuştu. 

Yapılan uzun yargılamanın ardından Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul ederken, soruşturma başlatan HSYK Sarıkaya’yı meslekten ihraç etmişti.

Bu süreçte Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt devreye girmiş ve "Tanırım iyi çocuklardır" diyerek, Umut Kitabevi'ni bombalayanların serbest bırakılmasını sağlamaya çalışmıştı. 


Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, baskı altında sürdürdüğü yargılama sonucunda iki astsubayı 39’ar yıl hapse mahkum etmiş, dosya temyiz edilmişti. İhraç edilen Sarıkaya ise, 2010’daki HSYK tarafından mesleğe tekrar kabul edildi.

OHAL dönemiyle birlikte tüm yargı tasfiye edilirken, yeni oluşturulan Saray Yargısı, Org. Büyükanıt'ın o dönem baskıyla yaptıramadığını yaptı ve tüm sanıkları tahliye etti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ