‘İtirafçı oldum tahliye edin’ dedi ama tahliye çıkmadı!

Bank Asya'nın eski avukatının verdiği ifadelerle 15 avukat tutuklandı...
Hizmet Hareketi'nin avukatlık yapılanması iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan ve “Silahlı terör örgütü yöneticisi” olmak suçundan 22,5 yıla kadar hapsi istenen kapatılan Bank Asya Ortakları avukatı Süleyman Taşbaş, hakim karşısına çıktı. Sanık Taşbaş savunmasında, “Ciddi manada kandırıldığımı düşünüyorum, çok pişmanım” dedi.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen ilk duruşmaya, tutuklu sanık Süleyman Taşbaş getirildi. Sanık Taşbaş, “Mistik ve dini duygularla girdiğim bu yapıya bir dönem sempati duymanın bedelini ödüyorum. 16 aydır tutukluyum. Sohbetlere katıldım, yurt içi ve dışındaki gezilere katıldım. Ama amacım mesleki ve manevi olarak kendimi geliştirmekti” dedi. 2013’e kadar manevi yönde yapılan sohbetlerin yerini, daha sonra siyasi sohbetlerin almasından rahatsızlık duyduğunu, bu konuda şikayetini dile getirdiğinde ülke meselelerine duyarlılık gösterdikleri şeklinde cevaplar aldığını belirten Taşbaş, “şefkat tokadı yersin” denilerek sindirildiğini de iddia etti. 2015 yılından itibaren sohbetlere katılmayı bıraktığını anlatan Taşbaş, ByLock’u sildiğini söyledi.

TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ


Sanık Taşbaş, “Ciddi manada kandırıldığımı düşünüyorum, çok pişmanım. 15 Temmuz’dan sonra ekonomisi iyi olanların kaçtığını, sohbetlere katılanların ise tutuklandığını gördüm. Sohbetlere tamamen ‘dini bir şey öğrenebilir miyim’ diye girdim. Bu süreç 2015’e kadar devam etti” ifadesini kullandı. Sanık Taşbaş, etkin pişmanlık hükümleri çerçevesinde soruşturma sürecinde birden fazla ek ifade verdiğini ancak tahliyesine karar verilmediğini belirterek “Etkin pişmanlıktan yararlanmam gerekiyor. Verdiğim ifadeler nedeniyle 15 avukat tutuklandı. Bir sürü kişi soruşturuldu. Bank Asya’daki param icradan kaynaklıdır” diye konuştu. Sanık Taşbaş’ın avukatı da söz alarak, müvekkilinin tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ