İsveç Türk Büyükelçi'yi bakanlığa çağırdı!

Konu Büyükada tutukluları...
İsveç vatandaşı Ali Gharavi’nin de aralarında bulunduğu ‘Büyükada tutukluları’ hakkında 10 ile 15 yıla kadar hapis cezası istenmesinin ardından, İsveç, Türkiye’nin Stokcholm Büyükelçisi Kaya Türkmen’i üçüncü defa dışişleri bakanlığına çağırdı.
 


Konuyla ilgili İsveç basınına açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Sofia Karlberg, yargı süreciyle ilgili endişe duyduklarını ve iddiaların yanlış olduğunu düşündüklerini belirterek, “Gharavi hakkındaki suçlamalarla ilgili oldukça ciddiyiz. Bu kişinin tutuklanmasıyla ilgili bugün Türk büyükelçisini üçüncü defa çağırmış olduk” dedi.


Açıklamada, İşkence Mağdurları Merkezi Bilişim Teknolojileri Başkanı Gharavi’nin, internet özgürlükleri ve insan haklarıyla ilgili barışçıl bir seminere katılmak üzere Türkiye’de bulunduğu belirtildi.
İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström de, ‘iddianamenin İsveç’in davayla ve genel olarak Türkiye’de demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüyle ilgili endişelerini haklı çıkardığını’ belirtti.
İsveç basınına konuşan  Gharavi’nin avukatı Murat Deha Boduroğlu, müvekkili hakkında casuslukla ilgili daha geniş bir soruşturma olduğunu ve bunun ne zaman tamamlanacağının bilinmediğini söyledi.

 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ