'İstihbaratçılar bana başka teklifte bulundu' diyen Celalettin Can gözaltında

78'liler Girişimi Sözcüsü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) PM üyesi Celallettin Can gözaltına alındı. Evinde yapılan aramada bilgisayarına da el konulan Can karakola götürüldü.
Bir konuşması nedeniyle gerçekleştirildiği belirtilen gözaltı, Can'ın daha önce gözaltındayken kendisine yapılan bir teklifi de yeniden gündeme getirdi.

2018 yılında gözaltına alınan ve beş ay tutulduğu Silivri Cezaevi'nden tahliye edilen Can, düzenlediği bir basın toplantısında, iki istihbaratçının kendisine, "İstersen buradan çıkıp gidebilirsin" dediğini aktarmıştı.

Aynı istihbaratçıların kendisine, "Hiç istemezdik senin alınmanı. Ama burada kal. Seçim olacak çok yorulursun" dediğini de belirten Can, şunları söylemişti:


"Gözaltına alındığımda evdeki bütün elektronik araçlarımız alındı. Evimi epeyce dağıttılar. Vatan’daki TEM’e götürüldüğümüzde genelde tek tutuldum. Bazen IŞİD’lilerle aynı hücrede tutulduk. Kaba işkence yok ama psikolojik işkence çok yapıldı.

Yukarıdan geldiklerini söylediler. 2013 ile 2018 arası çok fazla halk toplantıları aldığımı söylediler. ‘Suç unsuru var mı?’ diye sorduğumda ‘Yok ama beka sorunu var. Bazen söz silahtan daha tehlikeli olur’ dediler. Başka teklifler yapmaya çalıştılar ama cesaret edemediler. ‘İstersen buradan çıkıp gidebilirsin’ dediler” diye belirtti.

Baskın seçimlerin olacağını gözaltındayken istihbaratçıların söylemlerinden anladığını da sözlerine ekleyen Can, kendisine 'Hiç istemezdik senin alınmanı. Ama burada kal. Seçim olacak çok yorulursun" dediklerini ifade etmişti.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ