İstanbul, İzmir ve Ankara Barosu başkanları belli oldu

Dünyanın en büyük barosu konumundaki İstanbul Barosu’na kayıtlı 26 bin 294 avukat, bugün Baro Başkanlığı seçimleri için sandığa gitti.


 İstanbul Barosu'nun önümüzdeki iki yıl için başkanı, kullanılan oyların yüzde 30,72'sini alan mevcut başkan ve Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'nun adayı Av. Mehmet Durakoğlu oldu.

Baronun kuruluşunun 140. yılına denk gelen genel kurulda, sekiz ayrı grubun adayları ile iki bağımsız aday başkanlık için yarıştı.


Baro başkanlığına aday olan isimler şöyleydi:

“Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu: Mehmet Durakoğlu

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Yükseliş Grubu: Hasan Kılıç

Avukat Hareketi: Başar Yaltı

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar: Eren Keskin

Avukat Hakları Grubu: Gökhan Ahi

Baroda Değişim ve Gelişim Hareketi: Talat Canbolat

Milliyetçi Avukatlar Grubu: Kaptan Yılmaz

Ortak Hedef Platformu: Cem Kaya Karatün

Bağımsız aday: Fikret İlkiz

Bağımsız aday: Çiğdem Koç.”

Haliç Kongre Merkezi'ndeki seçimde, 105 sandıkta düzenlenen oy kullanma işleminin ardından oy sayımına geçildi.

T24’ün haberine göre, sandıkların yüzde 43'ünün açıldığı sırada seçim takip ekranları kapandı.
Bu sırada Av. Hasan Kılıç ile Av. Mehmet Durakoğlu arasındaki fark 1700 civarındaydı. Bazı avukatlar ekranların kapatılmasına, "kedileri çıkarın" şeklinde tepki gösterdi. Seçim takip ekranları yeniden açıldığında ise Hasan Kılıç ile Mehmet Durakoğlu arasındaki fark 100'e düştü.

Sandıkların tamamının açılmasıyla oyların 30,72'sini alan Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Mehmet Durakoğlu, yeniden İstanbul Barosu Başkanı oldu.

Ankara Barosu'nda da seçim heyecanı vardı.

Ankara Barosu Genel Kurulu’nda oy verme işlemi sona erdi. Ankara Barosu'na Demokrat Sol Avukatlar Grubu adına Erinç Sağkan seçildi. 

Konak Semtinde bulunan Fuar içi 4 No'lu Hol'de dün başlayan İzmir Barosu Başkanlık seçimleri, bu gün yeni yönetimin belirlenmesiyle devam etti.   


İzmir Barosu Başkanlığı için Cumhuriyetçiler Grubu adına Avutlar Mustafa Çetin ile Atalay Aksay, Çağdaş Hukukçular Grubu adına Avukat Özkan Yücel, Yenilikçi Grup adına Avukat Muhammed Özekeş, Milliyetçi Grup adına Ö. Fatih Şimdi yarıştı. Seçimi Özkan Yücel kazandı. 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ