İstanbul Havalimanı inşaatında 55 işçi öldü; DHMİ ve İGA ‘kusursuz’muş!

İstanbul Havalimanı inşaatında bugüne dek 55 kişi hayatını kaybetti. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve işletmeci İGA ölümlerde kusurlarının bulunmadığı görüşünde.
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun havalimanı inşaatında yaşamını yitiren işçiler ve çalışma koşulları hakkında verdiği soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, inşaat süresinde 200 bin 460 kişinin şantiyede çalıştığını aktardı.


‘İş kazaları’ ve ‘doğal nedenler’

DHMİ ve İGA’nın verilerini ileten bakanlık, 30 kişinin ‘iş kazaları’ sebebiyle, 25 kişinin de ‘doğal nedenlerle’ yaşamını yitirdiğini belirtirken, bunda söz konusu kuruluşların kusurunun bulunmadığını savundu.

Yasal asgari sınırın üç katı iş güvenliği uzmanının şantiyede bulunduğunu ve işçilerin periyodik muayenelerinin gerçekleştirildiğini kaydeden bakanlık, işçilere iş güvenliği ve ilkyardım eğitimi verildiğini belirtti.

‘İş kazaları’ nedeniyle gerçekleşen 30 işçi ölümünün farklı gerekçelerini tablo olarak sıralayan bakanlık, ‘ihmal ve kusur’başlığı açarak ölümlerde kendilerinin bir sorumluluğunun bulunmadığını savundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ