İsrailliler Erdoğan'ı 'Yahudi Başkenti Kudüs'e hoşgeldiniz' sözüyle karşılamışlar..

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs ile ilgili kararından sonra dünyadan tepkiler çığ gibi büyüdü. Erdoğan'ın 2005 yılında İsrail Başbakanı Ariel Şaron tarafından karşılanırken ki videosu ortaya çıktı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2005'te İsrail Başbakanı Ariel Şaron'u ziyaretinde kullanılan sözler ortaya çıktı. Şaron, o dönemde Başbakan Erdoğan'a 'İsrail'in Başkenti Kudüs'e hoşgeldiniz' şeklinde karşılıyor ancak Erdoğan bu söze tepki göstermiyor..

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen salı günü böyle bir durumda İsrail'le diplomatik ilişkileri kesebileceğini söylerken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "ABD Yönetimi'nin Kudüs'le ilgili sorumsuz ve hukuksuz açıklamasını reddediyoruz ve kınıyoruz" dedi. Dışişleri Bakanlığı da duruma tepki gösterdi.

Yaşanan tartışma Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın henüz Başbakan iken, 2005 yılında gerçekleştirdiği İsrail ziyaretini hatırlattı. Kudüs'te dönemin İsrail Başbakanı Ariel Şaron’la Başbakanlık Konutu’nda bir araya gelen Erdoğan'a, Şaron "Yahudi milletinin başkenti ve İsrail'in başkenti Kudüs'e hoşgeldiniz" ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan da bu sözlere dostça yanıt vermiş ve iki lider el sıkışmıştı.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ