İsrail'den çok sert tehdit: Taş devrine döndüreceğiz!

İsrail İstihbarat Bakanı Yisrail Katz, Lübnan'da İran'ın füze merkezi inşa ettiğini iddia etti. Londra merkezli Suudi gazete Elaph'a konuşan Katz, "Lübnan'ı taş devrine çeviririz" tehdidinde bulundu.
Londra merkezli Suudi Arabistan gazetesi  Elaph'a açıklamalarda bulunan İsrail İstihbarat Bakanı Yisrail Katz, "Askeri harekata girişip onlara engel olacağız, tıpkı Suriye'de olduğu gibi. Çok daha geniş ve güçlü bir saldırı olacak, bu kez tüm Lübnan hedef alınacak" dedi.[Son dakika: İsrail'den sürpriz hamle]
Son dakika: İsrail'den sürpriz hamleİran'ın bölgede füze tesisi inşasında olduğunu vurgulayan Katz, buna engel olacaklarını dile getirdi. 

Katz, İsrail'in 2006'daki savaşta Hizbullah'a karşı büyük bir hezimete uğrayarak Lübnan'dan geri çekilmek zorunda kalmasına da değindi. Katz, 11 sene önce yaşanan olayla bir piknikle karşılaştırdı ve "Size söylüyorum, Lübnan'ı taş devrine çevireceğiz" dedi.  


İsrailli Bakan, "Aynı zamanda, savaş istemiyoruz, Lübnan'a zarar vermekle ilgilenmiyoruz ama bir Lübnanlı'nın bize saldırmasını kabul etmeyeceğiz" dedi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot da kısa süre önce Suudi Arabistanmedyasına konuşmuş, tarihte bir ilk olarak gösterilen bu olay Suudi Arabistan-İsrail yakınlaşmasına kanıt olarak sunulmuştu. İsrailli komutanın Suudi Arabistan medyasına konuşmasıyla yaşanan şaşkınlığın gerekçesi, ilk kez yüksek rütbeli bir İsrailli askerin Suudi Arabistan’daki bir yayın organına konuşmasıydı.

Katz, Kudüs krizi konusunda Suudi Arabistan'ın İsrail-Filistin krizine ilişkin barış sürecinde rol oynayabileceğini öne sürdü. 

Tahran yönetimini bölgedeki gerçek ve en büyük tehdit olarak nitelendiren Eisenkot, İran'a karşı Riyad’la tam mutabakat içinde olduklarını söylemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ