IŞİD'sever AKP'ye kötü haber: Çember daralıyor

IŞİD'in Adıyaman hücresi olarak bilinen Dokumacılar Grubu’nun ABD Columbia Savcılığı ve Federal Soruşturma Bürosu’nca (FBI) soruşturulduğu ortaya çıktı. Moskova, buradaki IŞİD ağını daha önce deşifre ettiğini duyurmuştu.

Ankara garı katliamını gerçekleştiren IŞİD'çilerin Adıyaman'daki çay evinde kurduğu hücre yapılanması uluslararası soruşturma konusu oldu.

İstiklal Caddesi’nde 19 Mart 2016’da 2’si ABD vatandaşı 4 kişinin öldüğü saldırıyı Dokumacılar Grubu’ndan Mehmet Öztürk’ün yaptığı anlaşılmıştı. Saldırıyla ilgili İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ek klasörlerindeki evraka göre ABD Adalet Bakanlığı, Mayıs 2016’da Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak, Columbia Savcılığı ve FBI’ın Dokumacılar Grubu hakkında soruşturma yürüttüğünü bildirdi ve adli yardım istedi.


POLİS-FBI ORTAK ÇALIŞMASI
Soruşturma çerçevesinde Ankara’daki bombalamadan sonra ele geçirilen bilgisayar sürücülerinin, İstiklal Caddesi’nden ölen ve yaralanan ABD’lilere ait raporların, patlayıcı aygıtların fotoğraf ve videolarının gönderilmesi istendi. Kanıtların FBI’ın Virginia’daki laboratuvarında inceleneceği, sonuçların Türk yetkilileriyle paylaşılacağı, sürücülerin iade edileceği belirtildi.

Adıyaman ve Antalya'daki IŞİD hücre yapılanması ve bu hücrelerin Suriye'de savaşmak üzere nasıl eleman devşirdiği daha önce Rusya tarafından resmi toplantıyla açıklanmıştı.
Adıyaman ve Antalya'da rahatlıkla faaliyet gösteren IŞİD'çilerin özellikle Post-Sovyet coğrafyadan gelen teröristlerin Suriye irtibatını sağladığı ortaya çıkmıştı.
Moskova, Erdoğan rejiminin IŞİD hücrelerine yol verdiğini ima etmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ