İP: “Leyla Güven’in demokratik imkanlardan yararlanmaya hakkı yok”

İYİ Parti’den AKP’ye çağrı: Leyla Güven’in dokunulmazlığını kaldırın.


HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in dokunulmazlığının kaldırılması için AKP’ye çağrı yapan İYİ Parti (İP), “Demokratik imkanlardan yararlanmaya hakkı yok” denildi.

İP,  konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Hükumetin, Diyarbakır’da HDP önünde eylem yapan annelerden nemalanmayı amaçladığını da vurguladı. Açıklamada, Güven’in ‘hadsiz bir açıklama’ yaptığı belirtilerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun HDP önündeki eyleme gitmesine tepki gösterildi. “Türk devletinin bakanları, terörle iltisaklı olduğunu iddia ettikleri bir partiden yardım bekleyemez” uyarısında bulunuldu.


“ÇATIŞMALAR, SAVAŞLAR OLACAK”

Leyla Güven’in “Gerillaya katılımlar da olacak, çatışmalar da olacak, savaşlar da olacak” dediği, bu nedenle demokratik imkanlardan yararlanmaya hakkı olmadığı kaydedildi.

İP’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi, Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in dokunulmazlığını derhâl kaldırmalıdır. İYİ Parti bu noktada üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir. Güç, imkân ve sorumluluk sizde. Eğer bu garip oyunun içinde değilseniz, hiç vakit kaybetmeden, ülkemizi ve milletimizi hedef alan bu hadsizliğe haddini bildirin. Daha bugün (dün) yedi şehidini Hakk’a uğurlayan Yüce Milletimizin ve bizim beklentimiz, bir an önce devlet etme görevinizi yerine getirmenizdir. Millet sizden, HDP için ‘evlatlarımızı geri getiren parti’ algısı yaratmanızı değil, onları dağa çıkaranları pişman etmenizi bekliyor. Her mesele üzerinden hamaset yapmayı artık bırakın, işinizi yapma vaktiniz geldi de geçiyor…”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ