​İltica başvuruları artıyor: 'Erdoğan'dan kaçan her iki kişiden biri Almanya'ya sığınıyor'

Avrupa'da en fazla mülteci barındıran ülke Almanya. Türkiye'de baskı ile karşılaşan binlerce kişi ülkesini terk ederek yurtdışına gidiyor.
Nitelikli, üniversite mezunu ve birkaç dil bilen bu insanlar, ülkenin hanesine beyin göçü olarak geçerken, Türk başvuru sayısı da ilk kez Kürtleri geçmişti.


DW Türkçe'nin haberine göre Türkiye'den Almanya'ya iltica başvurusunda bulunanların sayısı rekor düzeyini koruyor. Alman Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen, "Erdoğan'dan kaçan her iki kişiden biri Almanya'da koruma altına alınıyor" dedi.

Alman makamları, bu yılın Ocak ayında Türkiye'den Almanya'ya 851 başvuru yapıldığını belirtti. Şubat ayındaki başvuru sayısı ise 702 olarak açıklandı. Almanya İçişleri Bakanlığı Ocak 2019'da koruma altına alınan başvuruların oranının yüzde 49,7'ye gerilediğini açıklarken, sayının Şubat'ta yüzde 50,5'e ulaştığını belirtti.

Sevim Dağdelen Alman hükümetine de çağrıda bulunarak, "Alman hükümeti Erdoğan rejimini desteklemeyi sona erdirmeli ve Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin bitirilmesi için çaba göstermelidir" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ