Hükümet PKK’nın 2 MİT’çiyi kaçırdığını ilk kez kabul etti

Hükümet Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamasıyla PKK'nın 2 Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) menbusunu kaçırdığı iddiasını ilk kez doğruladı.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bölgesinde 2 MİT elemanının PKK tarafından kaçırıldığı iddiasına ilişkin hükümetten ilk açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ağustos ayında gündeme gelen olayı kabul etti fakat PKK ile kurulan bir bağlantı olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu’nun Al Monitor’ün, “PKK’nin Irak’ın kuzeyinde iki üst düzey Türk istihbarat yetkilisini kaçırıp Kandil dağlarındaki üssüne götürdüğüne dair bilgiler geliyor. MİT Başkanı Hakan Fidan’ın görüşmeler yapmak için Erbil’e gidebileceği söyleniyor. Ankara bu sorunu nasıl çözmeyi planlıyor?” sorusunu şöyle cevapladı:

PKK yerel yetkilileri, sıradan sivilleri, doktorları, polisleri ve herkesi kaçırdı. Bu yüzden bir terör örgütü. Elbette kurumlarımız, PKK’nın kaçırdığı tüm vatandaşlarımızın geri getirilmesi için çalışıyor; ancak ülkemizin, bizim bahsedilen iki kişiyi geri getirmek için PKK ile kurduğumuz doğrudan bir bağlantı yok.


BARZANİ’YE GARANTÖRLÜK TEKLİFİ

Al-Monitor’e röportaj veren Mevlüt Çavuşoğlu, 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumunun, Irak Anayasası’na aykırı olduğunu da söyledi. Referandumdan rahatsız olduklarını belirten Çavuşoğlu, referandum sürecinin durdurulması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) rol oynayabileceğini belirtti.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ