Hukuku cumhurbaşkanının sözü belirliyor

Tutuklu hakim Erdoğan'a selam gönderdi önce serbest kaldı, sonra da Yargıtay üyeliği görevine iade edildi.
Sözcü yazarı Emin Çölaşan, darbe girişiminin ardından Gülen cemaatine yönelik  başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan ve savcılığa verdiği ifadede "Ben lise yıllarımdan beri Risale‐i Nur (Saidi Nursi) hareketiyle ilgiliyim. Çünkü ben üstadımız Bediüzzaman Saidi Nursi hazretlerinin talebeleri olan abi gibi kişilerle aynı yerde kalmış ve hizmet etmişimdir. Biz Risale‐i Nur'a sadık olarak devletimize ve milletimize sahip çıkmışızdır" diyen Yargıtay üyesi  Z.T'nin tahliye edildiğini yazdı. 

Z.T'nin aynı zamanda görevine de iade edildiğini ileri süren Çölaşan "Darısı halen cezaevlerinde olan, ancak sayın dünya liderimizle yakınlığı bulunmadığı için onu referans gösteremeyen on binlerce asker ve sivil tutuklunun ve özellikle de yargı mensuplarının başına" diye yazdı, hukuku Erdoğan'ın belirlemesiyle de dalga geçti.

İşte o yazının ilgili kısmı:


GÖREVE İADE EDİLMİŞ, HAYIRLI OLSUN!

Sevgili okurlarım, cuma günkü yazımda F...'den tutuklanan bir Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyesinin, Zülfikar Tekirdağ'ın mahkeme ifadesini (ismini vermeden) sizlere iletmiştim. Nurcu olduğunu, Saidi Nursi'nin yolundan yürüdüğünü, Recep Tayyip Bey'i çok yakından tanıdığını, birbirlerine karşılıklı ziyaretlerde bulunduklarını, dünya liderimizin cep telefonu numarasının kendisinde olduğunu falan ayrıntılarıyla anlatıyordu.
Üstelik bu yakın ilişkileri pekiştirmek için olsa gerek, ifadesinde şöyle diyordu:

“Sayın cumhurbaşkanımızın uygun görmesiyle ben Yargıtay üyeliğine geldim. Biz sadece sayın cumhurbaşkanımızın işaretiyle hareket ettik... Paralel yapıyla ilgim olmamasına rağmen cumhurbaşkanımıza haber ilettim: ‘Eğer benimle ilgili bir tereddüdü, bir problemi varsa, hiç emekliliği hak etmediğim halde ben (Yargıtay üyeliğinden) istifa edebilirim' dedim.
Kendisinin de ‘Hayır, biz Zülfikâr'dan memnunuz. Keşke hepsi Zülfikâr gibi olsaydı' cümleleri bana iletildi...

Tutukluluğumun kaldırılmasını arz ederim.”

İfade tarihi Ağustos 2016... 15 Temmuz olayından hemen sonra. ***

Yüksek yargının çok değerli bir üyesi!.. Hem de Saidi Nursi'nin izinden yürüyen bir Nurcu.
Üstelik sayın dünya liderimizin yakın dostu. Savunmasında onu referans gösteriyor!
Böylesine değerli, hem de sayın Recep Bey'in böylesine yakını olan bir hukuk adamının nasıl tutuklu olduğunu doğrusu hiç anlamamıştım!
Dün öğrendim ki, Zülfikâr Tekirdağ beyefendi meğer aralık ayında tahliye edilmiş...
Ve HSYK tarafından Yargıtay üyeliğine iade edilmiş!
Vallaha bir yanda çok sevindim, diğer yanda ise jet hızıyla tahliye edildiğini bilmediğim için, sizleri yanılttığımdan dolayı çok üzüldüm!
Darısı halen cezaevlerinde olan, ancak sayın dünya liderimizle yakınlığı bulunmadığı için onu referans gösteremeyen on binlerce asker ve sivil tutuklunun ve özellikle de yargı mensuplarının başına! 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ