Hollanda Konsolosu: Bu iddia saçma

Hollanda Konsolosluğu'nda yaşanan olay kamera kayıtlarıyla ortaya çıktı.
Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom, Hollanda bayrağının indirilip yerine Türkiye bayrağı çekilmesine ilişkin “Bayrağı büyükelçi görevlisinin indirdiği iddiası saçma. Bunu yapmak suçtur, diplomatik toprağa saldırıdır” dedi. 

Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom, Hollanda ile yaşanan kriz sonrası konsolosluktaki Hollanda bayrağının indirilip yerine Türkiye bayrağı çekilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Cumhuriyet gazetesinden Duygu Güvenç'in haberine göre, Başkonsolos Schuddeboom, 11 Mart Cumartesi günü sabah saat 04.30’a kadar gösteriler nedeniyle uyumadığını belirtirken, bayrağın kesinlikle bir gösterici tarafından indirildiğini söyledi. Schuddeboom, "Bayrak indirildiğinde binadaydım. Kimin indirdiğini Türk medyasından gördüm. Bir büyükelçilik görevlisinin indirdiği iddiası tamamen saçmalık. O gece geç saatlere kadar gösteriler devam etti. Ben yatağa 4-4.30 civarında girdim. Göstericilerin çok profesyonel ses sistemi vardı" dedi.


Schuddeboom bayrağın indirildiğini saat 9.30 sularında öğrendiğini ve ardından ikametgâhtan bahçeye çıktığını belirtirken "Saat 10.00 civarında bayrağı yeniden çektim. Onlar suçlu. Araştırma devam ediyor. Biz de bununla ilgili şikâyetimizi Dışişleri’ne ilettik" dedi.

KAMERA GÖRÜNTÜLERİNDE HERŞEY NET
Kamera görüntülerinde bir suçlunun çatıya tırmandığının ve Türk bayrağını astıktan sonra "Allahüekber" diye bağırdığının görüldüğünü belirten Başkonsolos, "Sonuç ne olursa olsun bunu yapmak bir suçtur; bu Hollanda Konsolosluğu’na ait diplomatik toprağına yaşadığı bir saldırıdır" dedi.

Schuddeboom, "Bu atmosferi sevmiyorum elbette, Nazi veya Hitler diye hitap edilmekten hoşlanmıyorum. Bu arada bahçemiz yumurtalar, portakallar ve taşlarla dolu. 20’den fazla taş, binayı ve arabaları hedef aldı. Elbette bundan memnun değilim” dedi.

‘GİTMİYORUZ’

Başkonsolos, gösterilerin ardından da eşini Türkiye’den göndermeyeceğini belirtirken, "Biz buradayız. Elbette bu iyi bir durum değil ama biz Türkiye’nin bir parçasıyız. Dört yıldır buradayız; burada olmaktan çok memnunuz. Geçmişte olduğu gibi yine Türk insanı ile teröre karşı birlikte yürüyeceğiz. Ben de umarım ki Türk insanları Hollanda’ya gidecek ve Konsolosluk konusu aşılacak” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ