Hessen Başbakanı Bouffier: DİTİB şartları yerine getirmezse din dersleri verme yetkisini alabiliriz

Almanya’da yer yer siyasi davrandığı yönünde eleştirilere muhatap olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ile Hessen eyaletinde okullarda din dersi verme yetkisinin iptal edilebileceği iddia edildi.


DİTİB ile işbirliği protokolünü gözden geçirdiklerini belirten Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier, DİTİB’in şartları yerine getirmekle yükümlü olduğunu kaydetti. Bouffier, “Aksi takdirde yıl sonunda Hessen’de din derslerini verme yetkisini ellerinden alabiliriz.” diye konuştu.

“GELİŞMELER KARŞISINDA DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPIYORUZ”


Welt am Sonntag gazetesinin haberine göre Hessen Başbakanı Bouffier, Türkiye’de yaşanan anti demokratik gelişmelerin ve DİTİB’e yönelik Almanya’daki suçlamalara dikkat çekti ve ekledi: “Gelişmeler bilirkişiler tarafından yeni bir durum değerlendirmesi yapılmasını gerekli kıldı.”

Başbakan Bouffier, federal hükümetin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi.

DİN DERSİ MÜFREDATI BİRLİKTE HAZIRLANIYOR

16 eyaletin bulunduğu Almanya’da Hessen ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde İslamiyet hakkındaki din dersleri Müslüman derneklerle işbirliği içerisinde yürütülüyor.

Derslerin müfredatı, devlet kuruluşları ve din dernekleri ile birlikte hazırlanıyor. Her iki eyalette DİTİB söz konusu derneklerin arasında yer alıyor.

“İMAMLAR AKP MUHALİFLERİNİ FİŞLEDİ” İDDİASI 

Almanya’nın en büyük İslam çatı kuruluşu olan DİTİB bir süredir Almanya’nın iç istihbarat teşkilatı Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın yakın takibinde bulunuyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP muhaliflerinin isimlerinin, DİTİB camilerindeki bazı imamlar tarafından Türkiye’ye bildirildiği yönündeki iddialar Alman kamuoyunda infiale sebep olmuştu.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ