'Hayır' oyu kullananların karısı bize helal diyen AKP'li: Ruh sağlığım bozuk beraat verin!

Türkiye'de 16 Nisan 2017'de referandum öncesi 'Hayır' oyu kullanacak insanları hedef göstererek "17 Nisan günü savaşı kazanınca, bunların karıları ve kızları ganimet olarak 'Evet'çilere helaldir" ifadelerinden dolayı yargılanan AKP'li beraat istedi.
16 Nisan referandumu öncesi ‘Hayır‘ oyu kullanacakları kastederek “17 Nisan günü savaşı kazanınca, bunların karıları ve kızları ganimet olarak ‘Evet’çilere helaldir”  diyen Ömer Akbayrak mahkemede ruh sağlığının yerinde olmadığı gerekçesiyle beraat istedi.

Referandum öncesi sosyal medyada yaptığı skandal paylaşım sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevinden uzaklaştırılan Ömer Akbayrak hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan üç yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.
Ömer Akbayrak’ın yargılandığı davada İstanbul Barosu da müşteki olarak yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de sanıktan şikayetçi olarak davaya müdahil olma talebinde bulundu.

Duruşmadaki kimlik tespitinde Ömer Akbayrak evli ve üç çocuk sahibi olduğunu, olay öncesi İBB Haller Müdürlüğü’nde memur olarak çalıştığını, şu anda ise işsiz olduğunu ve herhangi bir gelirinin olmadığını söyledi.

‘NİMET DEĞİL GANİMET’ DEDİM

Hakimin suça konu paylaşımı hatırlatırken, “Bunların karıları ve kızları ‘nimet’ olarak evetçilere helaldir” demesi üzerine söz alan sanık, paylaşımın kendisine ait olduğunu ancak, ‘nimet’değil, ‘ganimet‘ ifadesini kullandığını belirterek düzeltilmesini istedi.

Savunmasına devam eden sanık, söz konusu paylaşımı kendi Facebook adresinden yaptığını ve arkadaş listesinde bulunan bir kişinin bu paylaşımı alıp kendi hesabında eleştirel olarak paylaşması sonucu sosyal medyada yayılmasına neden olduğunu anlattı. Paylaşımın kendi iradesi dışında yayıldığını ileri süren Ömer A., paylaşımın hakaret ve küfür içermediğini savunarak, “İBB’de memur olarak çalışmasaydım bunu gündeme getirmeyeceklerdi” dedi. Bunun üzerine söz alan müşteki avukatı Atilla Özen, sanığın çelişkili beyanda bulunduğunu dile getirdi.

MAHKEME AKIL SAĞLIĞI RAPORU İSTEDİ
‘Bipolar‘ hastası olduğunu söyleyen sanık söz konusu paylaşımının hakaret ve küfür içermediğini, toplumda da infiale yol açmadığını savunarak beraatini istedi. Ara kararını veren mahkeme, sanığın ileri sürdüğü hastalığına ilişkin varsa raporu mahkemeye bildirmesine karar vererek duruşmayı erteledi.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ