Görmez'in oğluna çivi çakmadan 42 milyon TL ödeme yapılmış!

Ballı ihalenin detayları ortaya çıkmaya başladı!
Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, İzmir Milletvekili Atila Sertel’in 2016 yılı hesapları incelenen PTT’nin kamera alım ihalesine ilişkin iddialarını dile getirdi. Sertel, 6 ay bekletildikten sonra 2017’de çıkan KHK ile açık hale gelen ihaleyi, eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in oğlunun da sahipleri arasında yer aldığı STM’nin aldığını aktardı. İddialara göre, KHK sonrası kamera adedi 23 bin 500’den 20 bin 825’e düştü ancak maliyet 70 milyon 150 bin liraya yükseldi. Sertel, anlaşma imzalandıktan üç gün sonra 31 Aralık’ta “bir çivi dahi çakılmadan” STM’ye 42 milyon 37 bin lira ödeme yapıldığını ileri sürdü.

Toker konuya ilişkin olarak şunları kaleme aldı:

PTT’nin ayrıcalıklı şirketi“Konuyu TBMM KİT Komisyonu’nda PTT’nin 2016 yılı hesapları incelenirken İzmir Milletvekili Atila Sertel gündeme taşıdı. Özet şu: PTT maliyetini 61 milyon lira olarak hesapladığı 23 bin 500 adetlik kamera alım ihalesi planlamış. Dosya altı ay bekletilmiş. 24 Aralık 2017’de çıkan KHK ile PTT ihalesi açık ihale olmaktan çıkıp “davet”e dönüşmüş. Kararname yayımından dört gün sonra PTT, STM şirketiyle sözleşme imzalamış. KHK sonrası kamera adedi 20 bin 825’e düşmüş ama maliyet 70 milyon 150 bin TL’ye yükselmiş. Sertel, anlaşma imzalandıktan üç gün sonra 31 Aralık’ta “bir çivi dahi çakılmadan” STM’ye 42 milyon 37 bin lira ödeme yapıldığını da anlatıyor. Haber STM’nin daha sonra eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in oğlunun sahipleri arasında yer aldığı bir şirkete yüzde 5 komisyon karşılığı ihalenin bir bölümünün verildiği iddiasıyla yer aldı.

Sicil kayıtlarını incelerken gözümüze takılan bir unsuru da biz buradan paylaşalım: PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, komisyon toplantısında STM’nin Savunma Sanayii Müsteşarlığı şirketi olduğunu belirtmişti. “Devletinkamunun şirketine ihale ettiler, kimseye peşkeş çekilmedi” dedi. Ticaret Sicili’nde, STM’nin yönetim kurulu üyeleri arasında 22, 23, 24. dönem AKP Ankara Milletvekili ve halihazırda Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olan Reha Denemeç’in de adı görülüyor. Belki Denemeç, KİT Komisyonu’na bu tartışmayla ilgili bilgi aktarır.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ