Geri Gönderme Merkezleri'nde insanlık dışı koşullar

Geri iade edilen mültecilerin tutulduğu merkezlerle ilgili rapor yayınlandı.
Avrupa Konseyi’nin, Türkiye’deki GGM’ye yaptığı ziyarete ilişkin raporu yayımlandı. Raporda, merkezdeki fiziksel koşullar, “insanlık dışı” olarak tanımlandı

Avrupa Konseyi, Türkiye’de yabancıların barındırıldığı Geri Gönderme Merkezleri’ne (GGM) ilişkin raporunu yayımladı. İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nin (CPT) 2015 yılında İzmir, İstanbul ve Ankara’da yer alan GGM’lere yaptığı ziyaretlerin bulgularına yer verilen raporda, söz konusu merkezlerdeki fiziksel koşullar, “insanlık dışı” olarak tanımlandı.

Raporda, Türkiye’nin 2 buçuk milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yaptığı hatırlatılarak, sığınmacıların çoğunlukla Suriye, Afganistan ve Irak’tan geldiği vurgulandı. Ankara, İstanbul ve İzmir’deki GGM’lerde fiziki koşulların yanı sıra, sağlık koşullarında da yetersizlikler bulunduğunun altı çizilen raporda, “Yabancılar, havalandırma ve doğal ışık olmayan ortamlarda, insanlık dışı koşullarda uzun süre tutuluyor. Merkezlerde barındırılan yabancılara hijyen malzemesi sağlanması ve merkezlerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerekiyor” ifadelerine yer verildi. Sığınmacıların, sağlıksız koşullarda çocuklarıyla beraber aylarca tutulduğuna dikkati çeken CPT raporunda, yabancıların bu transit bölgelerde birkaç günden fazla tutulmaması gerektiği belirtildi. 


YETERSİZ GGM'LER KAPATILMALI

Türkiye’den, CPT’ye verilen yanıtta ise, tavsiyelerin göz önünde bulundurulacağı bildirildi. Koşulları yeterli olmayan GGM’lerin kapatılıp, yelerine yeni GGM’lerin inşa edildiğini kaydeden Türk yetkililer, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda, “kabul edilemez yolcu statüsünde” olan yabancılar için “Uluslararası Koruma Müracaat Bürosu” açıldığı belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ