'Gelişmeler Erdoğan ve Putin'nin yakınlaşmasına neden oluyor'

Rusya ile ABD arasında yaşanan Suriye gerilimine ilişkin Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi Direktörü Andrey Kortunov, açıklamalarda bulundu. Kortunov, gelişmelerin Rusya ile Türkiye'yi birbirine yakınlaştırdığını söyledi.
 Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi Direktörü Andrey Kortunov, ABD ile Rusya arasında tırmanan gerilimin, Küba füze krizinden sonraki en tehlikeli süreç olduğuna dikkat çekerken, Putin’in Erdoğan’dan beklentisine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. “Putin’in Erdoğan’dan beklentisi, ABD ile çok büyük bir krize yol açmayacak şekilde, yapabileceklerini yapmasıdır” diyen Kortunov, Medeniyetlerarası Diyalog Araştırma Enstitüsü’nün (DOC) davetlisi olarak bulunduğu Berlin’de konuştu. Kortunov, Mart ayındaki seçimlerde dördüncü kez Rusya devlet başkanı seçilen Vladimir Putin’in dış politika önceliklerini anlatırken Suriye krizi ile ortaya çıkan güncel gelişmeleri de değerlendirdi.

Andrey Kortunov, Washington ile Moskova hattındaki krizi değerlendirdiği Medeniyetlerarası Diyalog Araştırma Enstitüsü’nün konferansındaki konuşmasının ardından, Deutsche  Welle Türkçe’nin sorularını yanıtladı:

Sistemde bir çöküş yaşanıp yaşanmadığına ilişkin soruya “Parçalanma süreci başladı, yavaş ilerliyor, halen bir ölçüde dayanıklı, korunması için halen vaktimiz var. Umarım çok geç kalmadan, dünya düzeni parçalanıp yerle yeksan olmadan onu ayakta tutmayı başarabiliriz” sözleriyle yanıtlayan Kortunov’un anlattıklarının satırbaşları şöyle:


“BU DENKLEMDE KAZANAN OLMAYACAK”

“Trump’ın somut olarak ne tür hamlelere hazırlandığını bilmiyoruz. Bildiğimiz Trump’ın ABD’yi bölgede yeniden lider güç olarak konumlandırmak istediği. Bu da geçtiğimiz yıl, Suriye’de -kimyasal silah saldırısı sonrası- yaptığından daha fazlasını yapacağı anlamına geliyor. Geçtiğimiz yıl düzenlediği operasyon öncelikli olarak pedagojik nitelik taşıyordu, Suriye hava üssü sınırlı zarar gördü, zaiyat, kayıp olmamıştı, etkisi çok sınırlıydı. İçinde bulunduğumuzu süreçte sorun şu, eğer ‘gerçek patron duruma el koyuyor, Putin ise korkak tavuk gibi kaçıyor’ şeklinde algı oluşursa, bugüne kadar bölgedeki politik kazanımları açısından Rusya bunun altında kalmaz… Trump geçen yıl yaptığından daha fazlasını yapmak zorunda, ama çok daha fazlasını yapacak olursa da Putin yanıt vermek durumunda yani bu denklemde kazanan olmayacak.”

“TÜRKİYE İLE RUSYA'YI ABD POLİTİKALARI YAKINLAŞTIRIYOR”

“Türkiye ile ilişkiler çok karışık… Türkiye ile Rusya arasında ciddi görüş ayrılıkları yok değil, Suriye, Güney Kafkasya, Dağlık Karabağ, Ukrayna, Kırım’ı düşünün. Ama şu anda yaşanan süreci şöyle ifade edeyim: Gelişmeler Erdoğan ve Putin’i birbirine yakınlaştırıyor. Aynı zamanda siyasal sistemlerde de benzerlikler var. Güçlü, otoriter liderler… Ayrıca liderler arasında kimyasal uyum var, birbirlerine güven duyuyor görünüyorlar. Ama asıl ABD politikaları bu iki lideri birbirine yakınlaştırıyor. Bir de şunu düşünün: İran bu resme nasıl dahil oldu? Trump, Obama’ının İran politikalarında değişime gidince İran’ın pek de başka çaresi kalmadı. Nihayetinde şunu söyleyebiliriz: Putin için Türkiye öncelik. Bakın ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yaptı. S400 füze savunma sistemine bakın. Gayet tabii ki bununla NATO’nun gözüne parmağını soktu...”

“İŞBİRLİĞİ, SURİYE’DE BARIŞIN TESİSİ İÇİN YETERLİ DEĞİL”

İşbirliği sürdürülebilir olabilir ama bu işbirliği Suriye’de barışın tesis edilmesi için yeterli değil. Çünkü Körfez tarafından kontrol edilen Riyad grubu olduğu müddetçe, Kürtler ABD tarafından desteklendiği sürece ve İran’ın farklı yaklaşımları sürdüğü müddetçe bir uzlaşıya ulaşmamız güç.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ