Fransa'da lise bitirme sınavında sorulan Türkçe sorular dikkat çekti

Fransa'da lise bitirme sınavında sorulan sorular arasında "Bir devlet, kendi vatandaşlarının mallarına el koyabilir mi? Bir sabah kalktığınızda her şeyinize el konulsa tepkiniz ne olur? Rüşvet ve yolsuzluk hakkında düşünceleriniz nelerdir?" yer aldı.
Fransa'da ulusal çapta yapılan lise bitirme sınavlarında (bakalorya) sorulan Türkçe soruları tartışma yarattı. Sınava "canlı diller" katogorisinde Türkçe olarak giren öğrenciler; yolsuzluk, el koyma ve rüşvet gibi sorularla karşılaştı.

Paris'in de içerinde yer aldığı Ile de France bölgesinde yapılan Bilim (S) ve Ekonomi ve Sosyal (ES) bakalorya sınavının dil kategorisinde şu sorular yöneltildi:

Bir devlet kendi vatandaşlarının; farklı din, dil veya siyasi düşünceye sahip diye mülk ve mallarına el koyabilir mi? Kendi düşünclerinizi aktarıp yazınız? (100-110 kelime)


Bir gün kalktığınızda sebepsiz ve kanunsuz bir şekilde size ait bir şeye el konulduğu bir durumu hayal ederek, tepkilerinizi anlatınız? (70-80 kelime)

Rüşvet ve yolsuzluk hakkında düşünceleriniz nelerdir? (70-80 kelime)
Bakaloryada dil sınavına Türkçe girenlerin büyük bir kısmını Fransa'da yaşayan Türk öğrenciler oluşturuyor.

Soruları kim hazırlıyor

Türkçe dalındaki sınav soruları, Fransız Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Fransız vatandaşı Türkçe öğretmenleri tarafından hazırlanıyor. Ülke genelinde çok sayıda okulda Türkçe seçmeli yabancı dil olarak öğretiliyor. Bakalorya soruları, milli eğitim bakanlığının denetiminden geçiyor.

Fransa'da yaşayan çok sayıda Türk vatandaşı, Euronews'e ulaşarak üniversiteye giriş sınavı niteliğinde olan bakaloryada öğrencilere dil sınavında "siyasi içerikli sorular" sorulmasından rahatsız olduklarını ifade etti. Bazı veliler bulundukları şehirlerin milli eğitim müdürlüğüne başvurarak şikayetçi olduklarını bildirdi.

Varlık Vergisi

Aynı sınavda öğrencilere metin anlama ("comprehension") kategorisinde varlık vergisiyle ilgili "Varlık Vergisi faciası" başlıklı bir makale verilerek metne dayalı olarak 10 soru yönetildi. Türkiye ile ilgili yolsuzluk ve rüşvet gibi sorular doğrudan bu metne bağlı olarak cevaplanmıyor. Öğrencilere kendi tepkileri soruluyor.
(Euronews)


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ