Financial Times: YPG ile Suriye İran'ın gözetiminde anlaştı

İngiltere'nin tanınmış gazetesi Financial Times'a göre, TSK'nın Afrin'e girmesini engellemek için İran'a bağlı milislerin topçu ateşini açtığını bu nedenle de Şam Yönetimi ile YPG'nin İran gözetiminde anlaştığına işaret ettiğini iddia etti.
İngiltere merkezli Financial Times gazetesi, Afrin'e ilişkin ilginç bir iddiayı ileri sürdü. TSK’nın Afrin’e girmesini topçu ateşi açarak engellediği milislerin İran yanlısı olduğunu belirterek, bunun Şam yönetimi ile YPG’nin İran gözetiminde anlaştığına işaret ettiğini ileri sürdü.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Afrin’e giren Suriye hükümeti yanlısı güçlere Türkiye’nin açtığı ateş açmasının iç savaşın daha da yoğunlaşması riskini arttırdığı analizini yapan gazete“Suriye’deki çatışma karmakarışık, çok taraflı bir savaşa dönüştü. Uluslararası müdahaleler de karmaşıklığı arttırdı. ABD öncülüğündeki koalisyon, IŞİD’e karşı YPG ve müttefiklerini destekliyor. Bu da pratikte, Afrin’de iki ABD müttefikinin karşı karşıya gelmesi demek oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ve İran’ın da ağırlıklarını Suriye lideri Beşar Esad’dan yana koyduklarını hatırlatan gazete, Türkiye’nin de bazı isyancı grupları desteklediğini, ancak giderek artan oranda Kürtlere odaklandığını belirtti.


Uzmanların Afrin’e girmeye çalışan güçlerin İran destekli Şii milisler olduklarını söylediğini bildiren gazete, bunun da Suriye rejimi ve YPG arasındaki anlaşmanın, Rusya’nın değil bölgesel bir güç olan İran’ın gözetiminde yapıldığına işaret edebileceğini belirtti.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ