Fazıl Say, Beştepe Sarayı için 29 Ekim bestesi hazırlıyor

Ünlü piyanist Fazıl Say ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında buzların erimesi ‘meyvesini’ vermeye başladı. Erdoğan, Say’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Beştepe Sarayı’nda konser vereceğini açıkladı.
Say’ın bu özel gün için bir beste hazırladığını belirten Erdoğan, kendisiyle anlaştıklarını kaydederek, “Resepsiyonda inşallah icra edilecek. Tabii bir iki bestesini daha ekleyecek.” dedi.

Say’ın ‘İslamcı’ diye eleştirdiği Erdoğan’la yaşadığı gerginlik 10-11 yıl öncesine dayanıyor. Ancak gerginlik geçen yılın sonuna doğru yumuşamaya başladı. Erdoğan önce annesini kaybeden Say’ı arayarak başsağlığı diledi. Ardından Say Erdoğan’ı konserine davet etti. Ocak ayında konsere katılan Erdoğan ile Say arasında sıcak bir ilişki başladı.

Erdoğan’la yakınlaşan Say tepki çekmişti 


Bu gelişme özellikle ünlü piyanistin hayranları tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Birçok kişi, Say’ın 10 yıl öncesine göre daha da radikalleşen ve demokratik değerlerden uzaklaşan Erdoğan’a yakınlaşmasını eleştirdi.

Say’ın Beştepe Sarayı’nda vereceği 29 Ekim konserini Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, Erdoğan’ın ağzından duyurdu. Çekirge’nin “Erdoğan’a Siirt morali” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart sonrasında Külliye’de düzenlenecek konserler, kültürel faaliyetleri anlattı. Külliye’de verilecek konserleri konuşurken bir ara Cumhurbaşkanı şöyle dedi: Bu 29 Ekim resepsiyonu için Fazıl Say bir Cumhuriyet bestesi hazırlıyor. Kendisiyle anlaştık. Resepsiyonda inşallah icra edilecek. Tabii bir iki bestesini daha ekleyecek.

Bu 29 Ekim resepsiyonunda Fazıl Say’ın ‘cumhuriyet bestesi’ni Külliye’de icra edilecek olması… Türkiye’de gönülleri, zihinleri parçalamak isteyenlere karşı muhteşem bir cevaptır.”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ