Eşi ve 3 çocuğu kaybolan Baba Akçabay, arama kurtarma çalışmaları için yardım çağrısında bulundu

Meriç nehrini geçmeye çalışırken alabora olan bottan kaybolan Akçabay ailesinden 4 kişiyi arama çalışmaları Türkiye tarafından devam ediyor. Ancak Yunan yetkililer, nehrin kendi sınırlarındaki kıyılarında halen bir arama faaliyeti başlatmadı.


Meriç nehrini geçmeye çalışırken alabora olan bottan kaybolan Akçabay ailesinden 4 kişiyi arama çalışmaları Türkiye tarafından devam ediyor. Ancak Yunan yetkililer, nehrin kendi sınırlarındaki kıyılarında halen geniş çaplı bir arama faaliyeti başlatmadı.

Eşi ve 3 çocuğu kaybolan Baba Murat Akçabay, "İlgililerin gerekli hassasiyeti göstermediğini düşünüyorum. Vicdan sahibi herkesi sahip çıkmaya çağırıyorum." dedi.


Türkiye'den Meriç üzerinden Yunanistan'a geçmeye çalışırken alabora olan botta kaybolan Akçabay ailesinden 4 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. Nehrin Türkiye tarafında AFAD aramalara devam ederken Nehrin Yunanistan tarafında halen bir arama çalışması başlatılamadı, Akçabay ailesinin yakınları uluslararası yardım kuruluşlarından yardım istedi.

Türkiye'de iki yıl önce yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi projesi sonrasında başlatılan soruşturmalar kapsamında Murat Akçabay (36) hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Türkiye'de adil bir yargılanma imkanı kalmadığını gören Akçabay, eşi Hatice Akçabay (36), Ahmet Esat (7), Mesut (5), Bekir Aras (1) ile birlikte çarşamba gecesi saat 24.00 sıralarında Meriç'ten geçmek istedi. 5 kişilik Akçabay ailesi, 3 kişilik başka bir aile, 1 bekar ve 2'de insan kaçakçısı olmak üzere 11 kişi bota bindi. Akşam saatlerinde yağmurun yağmasıyla birlikte debisi yükselen nehirde yola çıktılar. Nehirin ortasına gelen bot, bir kayaya çarparak delindi. Ve çarpmanın etkisiyle bir oğlu tekneden düşen baba Murat Akçabay, oğlunun peşinden atlayınca botun dengesi bozuldu ve devrildi. 
  "VİCDAN SAHİBİ HERKESİ SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUM"

Botun devrilmesiyle 36 yaşındaki Hatice Akçabay ile 7 yaşındaki Ahmet Esat, 5 yaşındaki Mesut ve 1 yaşındaki Bekir Aras adlı çocukları kayboldu. 5 kişide kendi gayretleriyle kurtuldu. Kurtulanlarla birlikte Türkiye sınırında bulunan baba Murat Akçabay, eşi ve çocuklarının bulunması için herkesten yardım bekliyor.

Nehrin Türkiye tarafından AFAD ve güvenlik güçleri tarafından arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ancak olayın üzerinden 2 gün geçmesine rağmen Yunanistan yetkililerince başlatılan herhangi bir arama kurtarma çalışması başlatılmadı. Yunanistan'da bu tür olayların çok yaşanmasından dolayı, başkaları için çok önemli olan bir olay onlar için sıradan gelebiliyor. O yüzden prosedürlerini işleten Yunan yetkilileri, işi biraz ağırdan alıyor. Bundan dolayı halen geniş çaplı bir arama-kurtarma faaliyeti başlamadı.


Sosyal medya üzerinden yardım çağrısında bulunan Baba Murat Akçabay, ilgililerin gerekli hassasiyeti göstermediğini düşünüyorum. Vicdan sahibi herkesi sahip çıkmaya çağırıyorum." dedi.
  HABER: AKTİFHABERÖnceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ