Eş dost üniversitesi: Bilal Erdoğan, AKP'li siyasetçiler, bakanlar, iş insanları

Eş dost üniversitesi: Bilal Erdoğan, AKP'li siyasetçiler, bakanlar, iş insanları


Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu üyeleri önceki gün Ak Saray’daydı. Kurul üyelerinin vakfın onursal başkanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakın çevresinden oluşması dikkat çekiciydi.

Kurulun üyeleri arasında oğlu Bilal Erdoğan, AKP'li siyasetçiler, bakan yardımcıları, üst düzey bürokratlar, iş insanları Mehmet Cengiz, Abdurrahim Albayrak gibi isimlerin yer alması “eş dost üniversitesi” yorumlarına neden oldu.


Cumhuriyet'te yer alan Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, Erdoğan, kendi adını taşıyan üniversite vakfının başkanı sıfatıyla kendine yakın kişilerden oluşan Kurucular Kurulu eliyle mütevelli heyetini tekeline aldı.

Üniversite rektörlerinin belirlenmesinde seçim usulünün OHAL KHK’sı ile kaldırılmasının ardından rektörleri tek başına atayan Erdoğan, Rize’de adını taşıyan üniversitenin de doğrudan yöneticisi konumuna geldi. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nın “Onursal Başkanı” sıfatıyla Erdoğan, neredeyse tamamı kendi yakın çevresinden oluşan Kurucular Kurulu eliyle üniversitenin mütevelli heyeti üyelerini seçiyor veya görevden alabiliyor.

Tarihini 1976 yılına kadar dayandıran Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, aslında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan daha sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlanan Rize Meslek Yüksekokulu’nun adı iki kez değişmiş hali. Üniversitenin adı 17 Mart 2006’da 15 yeni üniversitenin kurulmasını öngören yasa ile Rize Üniversitesi olarak değiştirildi. 2012 yılında da, 8 yıllık kesintisiz eğitim sistemini kaldıran yerine 4+4+4 sistemini getiren yasa ile birlikte Recep Tayyip Erdoğan adını aldı.

Yeni isimle birlikte üniversiteyi geliştirme vakfı da kuruldu. Kuruluş senedine göre vakfın 53 kurucular kurulu üyesi var. Senette, vakfın kuruluş mal varlığının kurucular tarafından bağışlanan 53 bin TL olduğu belirtiliyor. Patronlar ve üst düzey bürokrasiden gelen kurucuların 1000’er TL ile vakıf kurması dikkat çekici.

Kurucular Kurulu’nun onursal başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan. Başkanlığını ise TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman yapıyor.

Üniversitenin Rektörü Prof. Hüseyin Karaman da aynı zamanda vakfın kurucular kurulu üyeleri arasında yer alıyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ