Ertelenen hakim ve savcı kurası bugün Beştepe'de yapılacak

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) ertelenen kura töreni bugün Beştepe'de yapılacak.
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) ertelenen kura törenini bugün (19 Mart 2018) Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Beştepe Millet ve Kongre Kültür Merkezi’nde yapacak.

Kura, 1300 hakim ve savcı adayından 173'ünde 'F..' iddiası nedeniyle ertelenmiş, bu kişilere, "Kendinize iyi bir referans bulun" dendiği iddia edilmişti.  HSK İkinci Dairesi, çalışmalarını tamamladı. Kaç kişinin kabul gördüğü açıklanmazken, kura bugün Beştepe Millet ve Kongre Kültür Merkezi’nde çekilecek.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre HSK İkinci Dairesi, güvenlik soruşturmalarının olumsuz çıkması üzerine yeniden inceleme talebinde bulunan avukatlıktan geçme hâkim ve savcı adaylarının mesleğe kabul işlemlerini tamamladı. Daha önce şüpheli bulunan 173 kişiden kaçının tekrar mesleğe kabul edildiği sır gibi saklanırken, HSK ertelenen kura törenini bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Beştepe Millet ve Kongre Kültür Merkezi’nde yapacak.


HSK, 5 Mart’ta yapılması duyurulan kura törenini, ileri bir tarihte yapılmak üzere ertelemişti. Buna gerekçe olarak yaklaşık 1300 hakim ve savcı adayından 173’ünün güvenlik soruşturmasının olumsuz çıkması gösterilmişti. Bunların büyük bölümünde de 'F...' şüphesi ortaya çıkmıştı. Bu nedenle bu kişileri yeniden incelemeye alan HSK İkinci Dairesi, çalışmalarını tamamladı.

İddiaya göre, HSK’nin bu kişilere “İyi bir referans bulun” dediği öne sürüldü. Kurumun internet sitesinde yapılan açıklamada, meslek öncesi eğitimlerini başarı ile tamamlayan avukatlıktan geçme 7. dönem adli yargı hâkim ve cumhuriyet savcıları ile 4. dönem idari yargı hâkimlerinin mesleğe kabul işlemlerinin tamamlandığı belirtildi. Açıklamada, durumu şüpheli görülenlerin kaçının mesleğe kabul edildiğine ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

Mesleğe kabullerine karar verilen adli yargı hâkim ve cumhuriyet savcıları ile idari yargı hâkimlerin kura töreni, bugün saat 15.00’te Beştepe Millet ve Kongre Kültür Merkezi’nde yapılacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ