Erdoğan'ın Başdanışmanı: Altan kardeşler ve Ilıcak'a verilen cezada kantarın topuzu fazla kaçtı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak'a verilen cezayı eleştirdi:
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişimi sonrası tutuklanan yazar Ahmet Altan, akademisyen kardeşi Mehmet Altan ve gazeteci Nazlı Ilıcak'a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına tepki gösterdi. "Kantarın topuzu fazla kaçtı" diyen Çevik, "İçim burkuldu" ifadesini kullandı.

İlnur Çevik'in Yeni Birlik'te "Basın mesleği çok zor ve stresli bir meslektir" başlığıyla yayımlanan (19 Şubat 2018) yazısı şöyle:

Hele hele 60’lı, 70’li ve 80’li yılların imkânsızlıkları ve zorlukları göz önünde bulundurulduğu zaman bu mesleği icra edenlerin yıpranma payları çok yüksekti… O yüzden o yıllarda gazeteciler 20 yıllık hizmetten sonra emekli oluyorlardı…


O devirlerde hükümetlerin basın üzerindeki baskısı, ülke yönetiminde söz sahibi olan askerlerin “benim gazetecim ve düşman gazeteci” gibi ayrımlar yapıp gazete çalışanlarının hayatlarını karartmaları hiç de anormal sayılmıyordu.

O devirlerden gelen Nazlı Ilıcak ve bir derece o devirleri biraz yaşamış Altan kardeşler gazeteciliğin bütün cilvelerini yaşamış kişiler.

F..Ö Medya Yapısı davasında aldıkları “ağırlaştırılmış müebbet” cezası her gazeteci gibi benim de içimi burktu. İlk duyduğumda “hüzünlenmedim” desem ve birkaç saat bunu etkisi altında kalmadım desem yalan olur.

Eskiden en ağır ceza idamdı ama 1980 darbesinden sonraki yıllarda kimse Türkiye’de idam edilmedi. Bu cezanın yerini ağırlaştırılmış müebbet aldı… O yüzden Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşlere verilen ceza birçok meslektaşımız tarafından “kantarın topu fazla” kaçmış olarak kabul edildi. Nazlı Ilıcak için atıp tutanlar gazete arşivlerine girip biraz araştırma yapsınlar…

Görülüyor ki iş F..Ö davası oldu mu bazı yargıçlar “cezayı keselim bu işten kurtulalım sonra temyiz safhasında düzeltme yapılır” gibi bir tutum içindeler.

...

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ