Erdoğan’dan yeni buyruk: Bütün iller ‘büyekşehir’e dönüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yerel yönetimlerde yeniden yapılanma için çalışma başlatıldı.
Çalışmaya göre, büyükşehir olmayan 51 il ‘bütünşehir’ yapılacak.  ‘Büyükşehir’ modeli örnek alınarak 51 ilde de belde ve ilçe belediyelerinin yaşadığı sorunların çözümü için il belediyelerine yetki verilecek.

AKP hükümeti, 2014 yerel seçimleri öncesinde 16 olan büyükşehir belediye sayısını 30’a yükseltmişti. Bu adımla AKP’nin kırsaldaki oy potansiyelini büşükşehirlere taşıdığı iddia edilmişti. Seçim sonuçlarından bu iddiayı destekler nitelikte veriler elde edilmişti. Erdoğan muhtemmelen son reformla aynı taktiği bütün ülkeye yaymayı düşünüyor.

‘Büyükşehir’ uygulaması model alınacak


Milliyet’in haberine göre Erdoğan, söz konusu reform çalışmasını Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu ile yaptığı toplantılarda gündeme getirdi. Yerel yönetimlerde yapılacak değişiklikle, 51 il için ‘büyükşehir’ modeli uygulanacak. Bu illerde de aynı büyükşehirlerde olduğu gibi bütün şehre hizmet verilebilmesinin önü açılacak.

Beldelere ve nüfusu belli sayının altındaki ilçe belediyelerinin hizmet ulaştırmada sıkıntıya girdiği noktalarda il belediyeleri devreye girecek. Bunun yasal alt yapısı için Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, çalışma yapmaya başladı.

Birçok belde belediyesi kapatılabiir

Yerel reform çalışmaları kapsamında bazı beldelerin kapatılarak buralarda ‘temsilcilik’ açılabileceği değerlendirmesi de yapılıyor. Sınırlarda bulunanlar başta olmak üzere stratejik önemi olan belediyeler dışında kalanların kapatılması da gündemde tutuluyor. Bazı beldelerin ise birleştirilerek ilçeye dönüştülmesi ya da en yakın ilçeye dahil edilmesi düşünülüyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ