Erdoğan'dan reste rest: İttifak ve af kapılarını kapattı

Devlet Bahçeli'nin AKP ile yerel seçimler için olası ittifakı bozan açıklamalarının sonrasında Erdoğan'dan da "İttifak beklentimiz yok" resti geldi. Ancak Erdoğan, "'Cumhur İttifakı'na gölge düşmesine izin vermemeliyiz" vurgusu yaptı.
Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli yerel seçimlerde ittifak kurmayacakları yönündeki açıklamalarına, “Yerel seçimlerde madem 'Biz yolumuza' diyorlar, biz de 'Herkes kendi yoluna' deriz” diyerek yanıt verdi.

Erdoğan ayrıca "Biz 2053, 2071'i inşa etmek için ittifak kurduk. Bunun için artık bu tür meselelerdeki görüş farklılıklarının Cumhur İttifakı'na gölge düşürmesine izin vermemeliyiz. Biz bu ittifakın ruhuna zarar verecek hiçbir işin içinde olmadık, olmayız" diye konuştu. 

"AK Parti ve MHP iki ayrı partidir" diyen Erdoğan, af düzenlemesine de son noktayı koydu. "MHP ile af, Danıştay, erken emeklilik gibi kimi hususlarda farklı düşündüğümüz görülüyor" diyen Erdoğan, "Bir devlet kişilere karşı işlenen suçları af yetkisine sahip değildir" görüşünü yineledi.


Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Kalkıp da uyuşturucu baronlarıyla, torbacılık yapanları bir araya getirmek veya ayrı ayrı değerlendirmek de mümkün değil. Biz devlet olarak torbacılarla, baronlarla, onu içenlerle mücadele ettik, etmeye devam ediyoruz. Hiçbir dönemde uyuşturucu müptelaları ile mücadelede bizim iktidarımızda olduğu kadar verilmedi."

Erdoğan, MHP ile ayrıştıkları bir diğer nokta olan "Öğrenci Andı" konusunda Danıştay kararını eleştiren açıklamalar yaptı. "Bizim andımız İstiklal Marşımızdır" diyen Erdoğan, "Başka ant tanımıyoruz" dedi.

"Andımız konusunda Türkiye'yi hak etmediği bir tartışmaya sürükleyen bu karar bazı hastalıkların hâlâ yaşadığını gösteriyor" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Andın ilk halini, Türk Ocaklarını kapatmasıyla, üniversiteleri perişan etmesiyle bilinen tıp doktoru Reşit Galip yazmıştır. İnsanları kafataslarına göre sınıflandıran çalışmaları destekleyen bu kişi aynı zamanda Türkçe ezan zulmünün de mimarıdır. Bize göre milletimizin en büyük ve en etkili andı İstiklal Marşımızdır. İstiklal Marşımız dışında bir ant tanımıyoruz, tanımayacağız. Türküm... Türküm ben. Ama şunu söyleyeyim ben Türkçü değilim. O başka bir şey bu başka bir şey. Irkçılık bizim dinimizde yasaklanmıştır, yok. Her etnik unsur, kendi etnik unsuruyla iftihar edebilir. Ama -cılık -cılık etmez, mesele bu. Sizin Türkçülük yapma hakkınız var o zaman benim Kürt vatandaşımızın Kürtçülük yapma hakkı doğar."

Erdoğan, Bahçeli ile AKP Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ arasındaki tartışmaya da değinirken, "Ben arkadaşımı böyle bir tehdide feda edemem" diye konuştu. 

Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında öğrenciler tarafından hep bir ağızdan okunan 'Öğrenci Andı'nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmişti. 

Kararda, andımız metnine atfen, "İdari istikrar oluşturacak biçimde çok uzun zamandır bütün devlet okullarında ve hatta özel okullarda genç nesillerin anayasal vatandaşlık temelinde aidiyetini güçlendiren ve öğrencilerde değer oluşumuna katkı sunan ve her sabah ders başlamadan önce okutulması şeklinde uygulanan öğrenci andının kaldırılması, ancak bu değişikliği hukuka uygun kılacak bir bilimsel gerekçeye dayanması halinde olanaklıdır. Aksi tutum, idarenin sahip olduğu düzenleme yetkisini ve takdir hakkını hukuka uygun kullanmadığı anlamına gelecektir" denmişti.

Öte yandan Bahçeli, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda AKP ile olası yerel seçim ittifakı senaryosunu bozan açıklamalar yapınca dolar da sert yükselişe geçti.

Rahip Brunson'ın serbest bırakılmasının ardından 5.52 seviyelerine kadar gerileyen dolar, güne 5.68 lira ile başlamıştı. Bahçeli'nin konuşması sonrası 5.84'lere kadar çıkan doları, 6.70 seviyesine çıkan Euro takip etti.

Bahçeli, konuşmasında Cumhur İttifakı'nın bittiğini, MHP'nin kendi yolunu çizeceğini belirtmişti.

"Parti olarak 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerine yönelik herhangi bir ittifak beklentimiz, ittifak arayışımız, ittifak niyetimiz geldiğimiz bu aşamada artık kalmamıştır" diyen MHP lideri, "Zoraki görüşmelerle bir yere varmanın imkanı olmayacaktır. Oyalanmaya umutlarla oynamaya lüzum da yoktur. Kendi yolumuzu sadece kendimiz çizeceğiz. 31 Mart seçimlerine kendi adaylarımızla kendi amblemimizle katılıp her seçim bölgesinde demokratik mücadelemizi yapacağız" diye konuşmuştu.

Bahçeli, bu açıklamasının ardından bir yeni açıklama daha yaparak 'Cumhur İttifakı'nın devam ettiğini, yerel seçimde bir ittifakın olmayacağını ve başta İstanbul olmak üzere her yerde kendi adaylarını çıkaracaklarını açıkladı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ