Erdoğan Sarraf için devrede

Giuliani ile Erdoğan'ın gizli görüşme yaptığı dava dosyasına girdi.
ABD’de yargılanan Rıza Sarraf’ın durumunun Türkiye ile ABD arasında diplomatik pazarlık konusu olduğu ve ABD Başkanı Trump’ın danışmanı Giuliani konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gizli görüşme yaptığı dava dosyasına girdi. 

ABD’de tutuklu yargılanan Rıza Sarraf ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın davasında önemli bir gelişme ortaya çıktı. ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı ve New York eski Belediye Başkanı Rudolph Giuliani’nin açıklanan yeminli ifadesi, geçen aylarda Giuliani’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yaptığı gizli görüşmenin içeriğini ortaya koydu. Giuliani mahkemeye verdiği yeminli ifadede, Türkiye’ye giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Sarraf’ın yararına olabilecek bir çözüm bulmak amacıyla “ABD ve Türkiye arasında, ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarını ilgilendiren bir anlaşmanın parçası olarak görüştüğünü” kabul etti.

DİPLOMATİK ÇÖZÜM 


Manhattan Federal Mahkemesi’nin açıkladığı yeminli ifadede Giuliani, “Hem ABD hem de Türk yetkililer, Sarraf’a karşı yöneltilen suçlamalarının doğası ve Türkiye’nin bir jeopolitik müttefik olarak önemini göz önünde tutarak meseleye diplomatik çözüm bulmak konusunda duyarlı davrandı” dedi.

PAZARLIĞI YAPANLAR SARRAF’IN AVUKATI 

Davaya bakan savcılık, Giuliani ile eski Başsavcı Michael Mukasey’in Sarraf’ın savunma ekibine alınmasına ‘menfaat çatışması’ gerekçesiyle itiraz etmiş, Giuliani ve Mukasey’in hukuk şirketlerinin temsil ettiği sekiz ABD bankasının da davayla ilgili olduğunu belirtmişti. Sarraf’ın baş avukatı Benjamin Brafman mahkemeye verdiği dilekçede “Giuliani ve Mukasey’in davadaki rollerinin duruşmalara katılmayı gerektirmediğini” belirtmişti. Davanın hâkimi Richard M. Berman, avukat Brafman’dan Giuliani ve Mukasey’in davadaki rollerini açıklayan yeminli ifadeler istedi. Hâkim, yeminli ifadelerin içerdiği bilgilere göre gerekirse mühürlenip gizli tutulabileceğini de belirtti ancak dün bu ifadeleri kamuoyuyla paylaşmaya karar verdi.

NEW YORK TİMES’İN YORUMU

New York Times’tan Benjamin Weiser, konuyla ilgili haberinde, açıklanan “yeminli ifadelerle” ilgili şu yorumu yaptı; “Giuliani ve Mukasey, Türkiye ve ABD arasında varılacak anlaşmanın bir parçası olarak Sarraf hakkındaki suçlamaların düşürülmesini önerip önermediklerini söylemiyor ama Sarraf’ı soruşturan Manhattan’daki savcılıkla olmasa da Trump yönetiminin yüksek yetkilileriyle görüştükleri açık.”

Giuliani ve Mukasey yeminli ifadelerinde Erdoğan’la görüşmeden önce Başsavcı Jeff Sessions’a ve davanın savcısı Preet Bharara’ya bilgi verdiklerini ve Erdoğan’la görüşmeden önce Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden brifing aldıklarını da belirtti. Mukasey yeminli ifadesinde “Mahkeme, bu davaya devletlerarası bir çözüm bulmak konusundaki tamamen hukuki çabayı bozmamalıdır” dedi.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ