Erdoğan, G20 zirvesi için Japonya’da: Kritik gündem S-400’ler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 zirvesi için Japonya’ya gitti. Dünya liderlerinin buluştuğu G20 zirvesinde Türkiye için en kritik konu Rusya’dan alınacağı belirtilen S-400 hava savunma sistemi olacak.


ABD’nin alınması durumunda Türkiye’yi F-35 programından tamamen çıkarması ve CAATSA yaptırımlarını uygulaması söz konusu. Türkiye ile ABD arasında kriz konusu olan S-400’lere ilişkin Cumhurbaşanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın burada ikili görüşme yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya’nın Osaka şehrine ziyareti öncesinde Ankara Esenboğa’da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, S-400 alımına ilişlin de konuşmuştu. Erdoğan, Washington yönetiminin olası yaptırımlarına ilişkin sorulan soruya "S-400 hava sistemleri artık teslim sürecine geldi. Trump ile görüşmelerimde yaptırımla ilgili bir izlenim almadım” demişti.


Öte yandan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada G20 zirvesinde büyüme, altyapı, uluslararası finansal mimari, mali düzenlemeler, yolsuzlukla mücadele, kalkınma, istihdam, ticaret ve yatırım, kaynak verimliliği ve deniz plastik çöpleri ile dijital ekonomi, sağlık, tarım, enerji, iklim değişikliği ve yolsuzlukla mücadele gibi ana başlıklar temelinde bir gündem izlenecek. Gündem çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G20 liderleriyle bir araya gelmesi, zirveye katılan bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ile uluslararası örgüt temsilcileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Japonya'daki G20 zirvesinin ardından Çin'e resmî ziyarette bulunacak. Erdoğan'ın Çin ziyareti 30 Haziran- 2 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ