Erdoğan: Bu sorunun faili ABD’nin ta kendisidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan'da basın toplantısına katıldı. Mevkidaşı Vuçiç'le kameraların karşısına çıkan Erdoğan, soruları yanıtladı.
Erdoğan, iş adamlarından oluşan heyetle geldiğini söylerken, Sırbistan’da temasta olan iş adamlarının bir kısmının ülkede yatırımı olan isimler olduğunu ifade ederken diğer iş adamlarının da gelecekte Sırbistan’da yatırım yapacaklarını vurguladı.

Alt yapı ve üst yapı gibi konularda yatırım yapılacağını söyleyen Erdoğan, toplamda 16 anlaşma imzalayacaklarını ifade etti. Erdoğan daha sonra soruları yanıtladı.

Erdoğan, ABD ile yaşanan vize gerilimi hakkında, “Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu sorunu biz başlatmadık. Bu sorunun faili ABD’nin ta kendisidir. Üst düzey yöneticilerin özellikle dışişleri bakanımızla görüşşme yapmaması yadırgadığım bir konudur. Ankara’daki bir büyükelçini kalkıp da böyle bir karar alması daha sonra bunu ben devletim için aldım demesi düşündürücüdür. Durum böyleyse, o zaman ABD’dek, üst yönetimle konuşacak bir şeyimiz yoktur. Durum böyle değil de büyükelçi bu kararı kendisi aldıysa, ABD’nin onu bir dakika orada tutmaması gerekir. Sana böyle bir yetkiyi kim verdi demeleri gerekir. Bizim büyükelçimiz böyle yapsa, bir saat tutmayız” dedi.


"KABUL ETMİYORUZ"

Erdoğan konuşmasının devamında şunları kaydetti: 
Türkiye Cumhuriyeti de dün de söyledim bir kabile devleti değildir. Böyle bir şeye müsamaha etmemiz mümkün değildir. Bu büyükelçi şu anda veda ziyaretlerinde bulunuyor. Veda ziyaretlerini kabul etmiyoruz. ABD’nin Türkiye’deki temsilcisi olarak da görmüyoruz.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ