Erdoğan ‘bağımsız yargı’yı azarladı: Çok başlılığa giden bir süreç var

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, her fırsatta ‘bağımsız’olduğunu savunduğu yargıya yüklenirken Danıştay’ı ‘azarladı.’
Danıştay son olarak ‘Andımız’ın kaldırılmasını öngören düzenlemeyi iptal etmişti. Bu karar iktidar cephesinde hoş karşılanmamıştı.Reklam

Erdoğan Beştepe’deki Danıştay Sempozyumu’nda konuştu. Salonda Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün yanısıra Danıştay görevlileri de hazır bulundu.

‘Şimdi mi aklınıza geldi?’

Sözü Danıştay’ın kararına getiren cumhurbaşkanı şunları söyledi: “Danıştay ant ile karar veriyor, beş yıldır neredeydiniz? Niye şimdi veriliyor? Şimdi mi aklınıza geldi? Biz alkışlanması gerektiği zaman alkışlarız, yanlış olduğu zaman söylemek durumundayız. Millet tokat atması gerektiği zaman bana atıyor, yuhlaması gerektiği zaman bizi yuhluyor, sizi değil. Biz de sizlerden gecikmeyen adil kararlar bekliyoruz.”Reklam‘Çok başlılığa giden bir süreç var’

Erdoğan, 24 Haziran’dan sonra ülke yönetiminde ‘çift başlılığın’kaldırıldığını savunurken, Danıştay’ın kuvvetler ayrılığını tam olarak uygulamadığını iddia etti: “Kuvvetler ayrılığını gerçek anlamda işletemeyen, millet iradesini antidemokratik kurum ve kuruluşlarla frenleyen çarpık anlayış düzeltilecek diyorum ama kendi kendime soruyorum; düzeltildi mi? Bazı uygulamalar görüyorum ki, çok başlılığa giden bir süreç var.”

‘Danıştay bize 1 milyar dolar kaybettirdi’

Cumhurbaşkanı, Danıştay’ın devleti zarara soktuğunu da öne sürdü: “İzmir Limanı’nın biz ihalesini yapıyoruz, Danıştay da iki yıl bekliyor, iki yıl sonunda alacak kişi vazgeçiyor ve biz 1 milyar dolar kaybediyoruz. Bunu bana Danıştay nasıl izah edecek? 1 milyar doların hesabını kim verecek? 1 milyar doları bu millete ödetmeye kimsenin hakkı yok. Danıştay böyle bir kararı geciktirmede, ağırdan aldığı zaman kim bunun hesabını soracak? Böyle bir merci yok.”

Erdoğan, “Son anayasa değişikliğinde danışır noktasında değişikliğe gittik ama bu hala Danıştay’a nüfuz etmemiş. Halbuki bu değişiklik yapıldı.Yargının hakemlik vasfını yerine getirebilmesi için tarafsız ve bağımsız olması gerek” diye konuştu.

‘Çekeyim gideyim’

Cumhurbaşkanı yargının aldığı kararlarla yürütmeye müdahale ettiğini savundu: “Merak ediyorum, yerindelik görevi idareye mi ait yoksa yargıya mı ait? Bunun kavgasını 16 yıldır hep verdik, veriyoruz. O zaman yargı gelsin idare görevini de üstlensin. Bir taraftan kalkıp bunların ayrılığından bahsediyoruz, diğer taraftan yerindelik yetkisini de yargı kullanıyor. Böyle bir şey olamaz. Danıştay olarak bir istişari organ olarak diyorsak, istişari organ görevini ifa etmesi gerekir.”

Kuvvetler ayrılığının uygulanması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, Danıştay’a yüklenmeyi şu sözlerle sürdürdü: “Şu anda cumhurbaşkanlığı kararnamelerini hazırlamadan önce, Danıştay’dan bunu soracak, izin alacaksak ben bu makamda durmayım, çekeyim gideyim. Kusura bakmayın yanımda bunca hukukçu var. Bunlara bu devlet niye bu maaşları ödüyor? Gelip yan gelip yatın diye ödemiyor ki…”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ