Erdoğan ailesinin kara para akladığı BUMERZ şirketi tasfiye ediliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Man Adası belgeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bumerz Limited'in kapatıldığı öğrenildi.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Man Adası belgeleriyle gündeme gelen Bumerz Limited'in kapatıldı bilgisini paylaştı. Aksünger, tasfiyeyle banka, hesap ve para transferlerine ait kayıtların yok edilmesinin hedeflendiğini söyledi..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakınlarının Man Adası'nda kurulan bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiğine ilişkin açıkladığı belgeler gündem yaratmıştı. Hükümet belgelerin gerçek olmadığını iddia etmiş bunun üzerine CHP, Man Adası merkezli Bumerz şirketinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen’e ait olduğuna ilişkin belgeyi açıklamıştı. Şirketin ismi de dikkat çekmişti. CHP tarafından açıklanan belgelerde Bumerz şirketinin isminin Burak, Mustafa Erdoğan ve Ziya İlgen'nin isimlerinden geldiği belirtilmişti.

'OLMADIĞI İDDİA EDİLEN ŞİRKET KAPATILDI'


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Man Adası belgeleriyle gündeme gelen Bumerz Limited'in kapatıldığını açıkladı. Man Adası kanunlarına göre kayıtlı şirketlerin yerel bir temsilci atamasının zorunluluk olduğunu belirten Aksünger, Ekim ayında şirketin temsilcisinin istifa ettiğini ve bu tarihten sonra bürokratik sürecin işlemeye başladığını belirtti. Aksünger, 9 Ocak’ta Man Adası Ticaret Sicil sistemine yüklenen dokümanların, tasfiye sürecindeki işlemleri içerdiğini belirterek, “Yeni yüklenen dökümanlara göre, 9 Ekim 2017’de şirkete tebligat yapılmış, temsilci atanmadığı takdirde şirketin 2 Ocak’ta tasfiye edileceği bildirilmiş” dedi. 2 Ocak’a kadar yeni temsilci atanmaması üzerine yeni bir tebligat hazırlandığını açıklayan Aksünger, şirketin bu tarihte Ticaret Sicilinden silindiğini söyledi. Aksünger, her iki tebligatın da sisteme 9 Ocak’ta, tasfiyenin kesinleşmesiyle birlikte yüklendiğini, bu belgeleri satın alarak incelediklerini, tasfiyenin bu belgelerle birlikte kesinleştiğini açıkladı.

'TASFİYE EDİLECEĞİ SÖYLENTİLERİ VARDI'

Şirketin tasfiye edileceğine dair söylentinin bir süredir kendilerine de geldiğini ifade eden Aksünger, “Şirket yetkililerinin mevcut temsilcinin görevden ayrılması ve yeni temsilci atanmaması yoluyla kanunen tasfiyeye sebep olduklarını görüyoruz. Bu işlemler sonrasında şirketle ilgili kamuoyunu ilgilendiren banka, hesap ve para transferlerine ait kayıtların yok edilmesini hedefliyorlar” dedi. Şirketin her yıl verilen beyannamelerde görünen 18,4 milyon dolarlık varlığının bu işlem sonrasında ne olduğunu merak ettiklerini söyleyen Aksünger, konuyu takip etmeye devam edeceklerini belirtti.

MAN ADASI BELGELERİ SAHTE Mİ?

Hafta başında hazırladıkları videoyu medya mensupları ile paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı, “Man Adası Belgeleri’nin sahte olduğunu iddia ederek algı operasyonu yapanlar bu videoyu mutlaka izlesin” dedi. Aksünger, birçok devlet gibi Türkiye’nin de Ticaret Sicil Gazetesi’ni internete açarak temel şirket bilgilerini herkesle paylaştığını ekleyerek, Man Adası Ticaret Sicil Ofisinin bu belgeleri açıklaması suçtur diyenlerin Türkiye’de ücretsiz olan Ticaret Sicil Gazetesi’ne bakmalarını söyledi.

Aksünger, Man Adası’nın Türkiye’deki Ticaret Sicil Gazetesi benzeri bir resmi sisteme sahip olduğunu, bu sistemden şirketlerle ilgili temel bilgilerle belge listesinin ücretsiz olarak sorgulanabildiğini örnekleriyle paylaştı. Bu sistemden isteyen herkesin her biri 2 Pound karşılığında belge de alabildiğini belirten Aksünger, belge almak için bir e-posta adresi ve kredi kartı sahibi olmanın yeterli olduğunu açıkladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ