Erdoğan: ABD'nin YPG'ye desteklerini sürdürmesi vereceğimiz kararları etkileyecek

Reuters, Pentagon'un YPG'ye verdiği mali desteğe ilişkin önemli bir haberi yayımladı. Erdoğan'ın YPG'ye destekten dolayı kızdığı ve Tillerson'u 'Türkiye'de zorlu görüşmelerin' beklediği kaydedildi.
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un, 2019 bütçe tasarısında, YPG'ye eğit-donat için 300 milyon, sınır güvenlik ihtiyaçları için de 250 milyon dolar ayırmasının Türkiye'nin bölgeye ilişkin gelecek planlarını etkileyeceği belirtildi. 

Uluslararası haber ajansı Reuters'ın diplomasi muhabiri Daren Butler'in haberinde Amerikan'ın IŞİD ile mücadesi kapsamında YPG'ye askeri ve mali destek vermesinin Türkiye'yi kızdırmaya devam ettiği belirtildi. Perşembe günü Ankara'ya gelecek ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'u 'Türkiye'de zorlu görüşmelerin' beklediği belirtilen haberde, iki NATO müttefiki ülkenin Suriye'deki çıkarlarının çatıştığı ve ciddi görüş ayrılıklarına sahip olduklarına dikkat çekildi.

'ABD: KONU CİDDİYETİNİ KORUYOR'

Salı günkü haftalık basın açıklamasında ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert'ın, Tillerson'u bekleyen zorlu görüşmelerin 'konunun ne kadar ciddi olduğunu' gösterdiğini söylediği hatırlatıldı. Nuert'ın, Afrin harekatı ile Suriye'de yeniden gerilimin ve şiddetin artmış olmasından ABD'nin ciddi endişe duyduğu ve gerilimin daha da tırmandırılmamasını istedikleri de belirtildi.

'YPG'YE VERİLEN DESTEK AMERİKAN HALKININ CEBİNDEN ÇIKIYOR'

Salı günü yaptığı grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "müttefiklerimizin YPG'ye desteklerini sürdürmesi kesinlikle vereceğimiz kararları etkileyecek" dediği hatırlatılan haberde, Erdoğan'ın ABD'ye seslenerek, "Onlar için hali hazırda destek verdikleri teroristleri desteklememeleri daha iyi olacak. Amerikan halkına sesleniyorum; bu maddi destek Amerikan bütçesinden yani sizin cebinizde çıkıyor."

'SINIR GÜVENLİĞİ İÇİN 250 MİLYON DOLAR AYRILDI  İDDİASI'
ABD Savunma Bakanlığı'nın, 2019 yılı için hazırlanan bütçe tasarısında IŞİD ile mücadele kapsamında, Suriye Demokratik Güçleri'ne (QSD) eğit-donat için 300 milyon, “IŞİD karşıtı misyona ilişkin sınır güvenlik ihtiyaçları” için de 250 milyon dolar ayırdığı belirtildi.

PEŞMERGE VE IRAK'A 850 MİLYON DOLAR 
Pentagon, 2018 mali yılı bütçesinde QSD'nin de aralarında bulunduğu ABD’nin Suriye’deki ortaklarına 500 milyon dolar ayırmışken, bu rakam 2019 mali yılı için 550 milyon dolara çıkarıldı. Irak’ta peşmerge ve Irak ordusunun eğitimi ve teçhizat yardımı için ise 850 milyon dolar ayrıldı. İddiaya göre QSD öncülüğünde kurulması öngörülen sınır güvenlik gücü için de fon ayrıldı. Belgede Suriye için 300 milyon doların yanı sıra “IŞİD karşıtı misyona ilişkin sınır güvenlik ihtiyaçları” için de 250 milyon dolar ayrıldığı ifade edildi. 

AFRİN HAREKATI
Türkiye'nin güneyinde etkisini artıran YPG'nin varlığını kendi sınır güvenliğine tehdit olarak gördüğü gerekçesiyle başlattığı 'Zeytin Dalı' harekatı ile Afrin'in Türk savaş uçaklarının saldırısına maruz kaldığı belirtilen haberde, harekatın YPG'nin kontrolündeki Menbiç'e uzanma riski de taşıdığı ifade edildi.

'NATO TOPLANTISINDA AFRİN'İ YENİDEN GÖRÜŞECEKLER'

Amerikan Savunma Bakanı Jim Mattis'in mevkidaşı Nurettin Canikli ile salı günü Roma'da yaptığı görüşmede IŞİD ile mücadeleyi görüştükleri belirtilen haberde, Afrin konusunu da gündeme geldiği belirtildi. Burüksel'e giderken basına yaptığı açıklamada Mattis,Türkiye'nin güvenlik endişelerini anladıklarını ve Afrin konusunu bir çözüme kavuşturulması için yapılması gerekenleri görüştüklerini belirtti. Haberde, Mattis'in konu üzerinde hala çalışmaya devam ettiği belirtilerek, Türkiyeli yetkililer ile Afrin meselesinin önümüzdeki hafta yapılacak olan NATO toplantısında yeniden konuşulacağı belirtildi. Haberde, ABD'nin yakın zamanda Menbiç'ten çıkmayı planlamadığı belirtildi.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ