Engelli öğretmeni cezaevinde ölüme terk ettiler!

Bakıma muhtaç haldeyken ihraç edip tutukladılar...

Türkiye’de Hizmet Hareketi gönüllülerine uygulanan Kitlesel Kırım’dan en çok etkilenen kesimlerin başında engelli vatandaşlar geliyor. Hukuku ayaklar altına alan hakim, savcı ve polisler, bakıma muhtaç haldeki engelli vatandaşları gözaltına alıp tutuklamaktan çekinmiyorlar. Engelli vatandaşlar, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir şekilde zulme maruz bırakılıyor, bakıma muhtaç halde olmalarına rağmen nezarethanelere ve zindanlara atılıyor.

Denizli’de Milli Eğitim’de görev yapan yüzde 75 engelli Raşit Uzantı da onlardan biri.


YÜZDE 75 ENGELLİ HALDEYKEN İHRAÇ EDİLDİ
Raşit Uzantı, Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevli yüzbinlerce öğretmenden biriydi. Ülkenin üzerine karabasan gibi çöken 15 Temmuz sonrası uygulamalardan diğer bir çok öğretmen gibi o da en dehşetli haliyle etkilendi. Sanki “darbe girişimi”ni gerçekleştirenler öğretmenlermiş gibi onbinlerce meslektaşıyla beraber Raşit Uzantı da meslekten ihraç edildi. Buraya kadar olan kısım belki birçoklarının artık kanıksadığı türden haberler kısmına giriyor. Raşit Uzantı'yı diğer öğretmenlerden ayıran özelliği yüzde 75 engelli olması.

UYKU APNESİ VAR NEFES ALAMIYOR
Raşit Uzantı, bir süre önce beyninden ameliyat olmuştu ve hipofiz bezi çalışmıyordu. Üstüne üstlük uyku apnesi de vardı. Bunun ne demek olduğunu bilen bilir. Bilmeyenler Google’dan baktıklarında ne kadar tehlikeli bir durum olduğunu görürler. Raşit öğretmen, eşi tarafından bir bebek gibi bakılıyordu. Uykuları makine ile takip ediliyor; uykuda nefes almadığı fark edildiğinde makine ile nefes alması sağlanıyordu.

SAĞLIK MEMURU EŞİ DE İHRAÇ EDİLDİ
Raşit Uzantı, bütün bunlara rağmen yaşam savaşına devam ederken ihraç edildi. Ona en büyük desteği veren sağlık memuru eşi de unutulmadı tabi. O da zulümden nasibini aldi. Şimdi ikisi de işsiz, sağlık güvencesinden yoksun. Açlığa ve ölüme terk edilmiş vaziyetteler.

TERÖRİST OLMAKLA SUÇLANDI, TUTUKLANDI
Ailenin çektiği sıkıntılar mesleklerinden ihraç edilmeleriyle de kalmadı. İhraç edilmenin üzüntüsünü yaşayan aile, bir sabah polislerin ansızın kapılarını çalmasıyla daha büyük bir şok yaşadı. Gözaltına alınan engelli öğretmen, terörist olmakla suçlandı ve adliyeye çıkartıldı. Herkes bu vicdansızlığın daha fazla sürmeyeceğini sanıyordu ancak vicdanı nasır bağlamış sözde hakim Atilla  Kaya, hukuku da çiğneyerek Raşit Uzantı’nın tutuklanmasına karar verdi. Talihsiz öğretmen tutuklanarak Denizli Kocabaş D Tipi Cezaevine konuldu.

İŞTE ZULMÜN FAİLLERİ
Denizli Cumhuriyet Savcısı Aydın Sevim ve Sulh Ceza Hakimi Atilla Kaya,  Raşit öğretmenin hayati tehlike taşıdığına dair raporları dikkate almıyor. Raşit öğretmen halen cezaevinin revirinde tutuluyor. Savcı Aydın Sevim bu tür hukuksuz uygulamalarıyla tanınan biri. Daha önce görev yaptığı Aydın Nazilli’den, özellikle cemaat soruşturmaları için Denizli' ye atanan bir isim.

Hukukçular, bu derece ağır engelli ve hayati risk taşıyan bir insani cezaevinde tutmanın, Savcı Aydın Sevim ve Sulh Ceza Hakimi Atilla Kaya’yı görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, soykırım, meydana gelecek ağır yaralanma ve diğer sonuçlardan da sorumlu kılacağının altını çiziyor.

Türkiye’nin taraf olduğu hasta tutuklular ile ilgili uluslararası sözleşmeler ile Anayasa’da teminat altına alınan yaşam hakkının ihlali olan bu davranışların açık şekilde İnfaz Yasası’na da aykırı olduğunu belirtiyorlar.

MÜEBBET HAPİSLE YARGILANACAKLAR
İşlediği suç ve aldığı ceza ne olursa olsun uluslararası normlar ve yasaların bu kişilerin  tahliye edilerek tedavi edilmelerini emrettiğine dikkat çeken hukukçular, şunları kaydediyor: “Ancak RTE'nin özel yetkili savcısı Aydın Sevim ve Sulh Ceza Hakimi Atilla Kaya, yasaları hiçe sayarak engelli öğretmeni tahliye etmiyor, zaman aşımı olmayan ve müebbet hapis cezasını gerektiren suçları işlemeye devam ediyorlar. Ta ki hukuk Türkiye’ye geri dönene kadar.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ