En tehlikeli gıdalar listesinde Türkiye zirvede

Tehlikeli ürünler listesine en fazla ürünle giren ve ürünleri hakkında en fazla sayıda uyarı yapılan ülkeyiz.
İtalya Ziraatçılar Birliği (Coldiretti) tarafından hazırlanan‘sağlık açısından en tehlikeli gıdalar listesi’ne en fazla sayıda ürün ve şikayetle giren ülke Türkiye oldu.

BBC'nin haberine göre liste, Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan ve Avrupa ülkelerine giren gıda ürünleri hakkında verilen ikaz ve uyarıların bir araya getirildiği RASFF raporuna dayandırıldı.

DÖRDÜNCÜ SIRADA TÜRK BİBERİ


Ürünlerin sıralaması, 2016 yılında verilen uyarı sayısına göre yapıldı.

Listenin ilk sırasında 96 uyarıyla İspanya’dan gelen balık yer aldı. Bu balıklar yüksek seviyede cıva ve kadmiyum içerdiği gerekçesiyle şikayet konusu.

Listenin ikinci sırasında 93 uyarıyla ABD’den ithal edilen diyet ve gıda takviyesi ürünler, üçüncü sırada da 60 uyarıyla Çin’den ithal yer fıstığı yer aldı.

Dördüncü sırada ise ‘yüksek derecede böcek ilacı kalıntısı’içerdiği belirtilen Türk malı biber geldi. Türk biberi için geçen yıl 56 uyarı yapılmış.

TÜRKİYE'DEN BEŞ ÜRÜN

14 maddelik listede Türkiye’den gelen beş ürün yer aldı. Listeye Türk biberinin yanısıra kuru incir, fındık, Antep fıstığı ve kuru kayısı da girdi.

Türkiye, tehlikeli ürünler listesine en fazla ürünle giren ve ürünleri hakkında en fazla sayıda uyarı yapılan ülke oldu.

Kuru inciri, fındık ve Antep fıstığına yönelik uyarılar ‘yüksek aflatoksin’ seviyesi, kuru kayısınınsa ‘yüksek sülfit’ oranından kaynaklandı.

Tehlikeli gıdalar listesinde bunların dışında, İran üretimi Şam fıstığı, Polonya’dan gelen tavuk eti, ABD’den yer fıstığı, Hindistan’dan acı biber, Endonezya’dan muskat ve Hollanda’dan tavuk eti de yer aldı.

GEÇEN YIL TÜRK FINDIĞI ZİRVEDEYDİ

Coldiretti’nin geçen yıl yayımladığı listede ise Türk fındığı ilk sırada yer almıştı.

Bu haber Türkiye’de özellikle fındık üretici ve ihracatçılarından tepki çekmiş, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Coldiretti’ye bir mektup yazarak açıklama istemişti.

Torun şöyle demişti: “Bu açıklama dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini karşılayan Türk fındık üreticilerini, sektörün taraflarını son derece rahatsız etmiş ve endişelendirmiştir. Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan ve büyük ekonomik değere sahip olan Türk fındığının kalitesini ve itibarını zedeleyecek bu açıklama öncesinde hangi bilimsel çalışmaların yapıldığı, hangi verilere dayanılarak bu listenin oluşturulduğu konusunda en kısa sürede tarafımın bilgilendirilmesi konusunda yakın ilginizi, aksi takdirde diplomatik düzeyde girişimlerde bulunulacağını ve gerekirse yasal yollara başvurulacağı hususunda bilgilerinizi rica ederim.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ