Ekrem İmamoğlu'dan Erdoğan'ın davetine yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Ankara'daki toplantıya katılacağını açıkladı.


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 büyükşehir belediye başkanını çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne davet etti. Davette Erdoğan'ın başkanlara hitap etmesi bekleniyor.

Davet edilen büyükşehirlerden biri de 31 Mart yerel seçiminin iptal edildiği, 23 Haziran'da yapılan yenilenmesiyle yine Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı İstanbul'da. İmamoğlu'nun davete katılıp katılmayacağı merak konusuydu. İmamoğlu, 'Ankara'ya gidecek misiniz?' sorusuna şu yanıtı verdi:


"Tabii ki. Neticede bizim bireysel bir talebimiz vardı. Ama sayın Cumhurbaşkanı bütün büyükşehir belediye başkanlarıyla, belediyelerin sanıyorum sorunlarını konuşmak üzere ya da bu yeni dönemi tartışmak üzere toplantı daveti yaptılar. Elbette ki katılacağız. Elbette ki şehirlerimizin bütün aslında büyükşehirlerin sorunlarını kendileriyle paylaşma imkanımız olacak. Biz devletin her kademesinde maksimum diyalog maksimum ilişki... Neticede vatandaşımız hizmet bekliyor. Ama bizden ama merkezi hükümetten. Dolayısıyla işbirliğine ülkemizin her kademesinin ihtiyacı var. Biz bundan kaçınacak set koyacak anlayışa asla sahip olmadık, olmayacağız da. Zaten anlamlı da değil."

HDP'nin Van, Diyarbakır ve Mardin' büyükşehir belediyelerine kayyım atanması sonrası benzer uygulamanın İstanbul için de yaşanacağı iddiaları ortaya atılmıştı. İBB Başkanı İmamoğlu, davet için Erdoğan'a teşekkür etti. 

Erdoğan'ın daveti, HDP'li belediyeleri kapsamıyor. Zira Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanmıştı. Davet ile Erdoğan, seçilmiş HDP'li belediye eşbaşkanları değil, atanan kayyımları davet etmiş oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ