Economist: Türkiye yeni ABD yaptırımları ile karşı karşıya kalabilir

Haftalık yayımlanan Economist Dergisi, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemi nedeniyle 2019 yılında da yaptırımlarla karşılaşma riskiyle yüz yüze olduğunu yazdı.
ABD ile Türkiye arasında patlak veren S-400 füze savunma sistemi krizini değerlendiren dergi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan içinse, "Türkiye Cumhurbaşkanı için anlaşma anlaşmadır" ifadesini kullandı.


Erdoğan'ın S-400'ler konusunda söylediği, "Hiç kimse bizden tükürdüğümüzü yalamamızı istemesin" sözlerine de dikkat çeken dergi, bu tutumun Türkiye'ye pahalıya patlayabileceği uyarısında bulundu. 

Ankara'nın Rusya ile anlaşmayı bozmaması ve NATO'ya yönelik riski azaltmadığı müddetçe ABD ambargoları ile karşılaşabileceğine değinen dergi, "Zaman azalıyor. Rusya, füze bataryalarından ilkini Temmuz'da teslim etmeyi planlıyor" uyarısında bulundu.

Economist, iki ülkenin ilişkilerinde karşılaşması muhtemel sorunlara da şu satırlarla dikkat çekti:

"Pentagon'a göre Türkiye, Amerika'dan 100 savaş uçağı alması öngörülen F-35 programından çıkarılma ve 'CAATSA' diye bilinen ve Rus savunma ve istihbarat sektörleriyle alışverişleri hedef alan bir yasa uyarınca ambargolara maruz kalma riskini alıyor.

Bu durum karışıklığa yol açar. Amerika, Türkiye'nin F-35 programına yaptığı 1 milyar doları aşkın yatırımını geri vermek zorunda kalır. Türk üreticiler, önemli parçaları tedarik ediyor. Bunların yerine yenisini yapmak iki yıl sürer ve diğer müttefiklere teslimatları geciktirir.

Türkiye'nin S-400'lere ilgisi, sadece Amerika'yı rakip bir teklif sunmaya zorlamayı amaçlasaydı, bu başarılı bir hamle olurdu."

Economist, geçen yıl ABD'nin, Rusya ile yapılan anlaşmayı iptal etmesi halinde Türkiye'ye 3,5 milyar dolara 140 Patriot füzesi satmayı teklif ettiğini ve Erdoğan'ın bu öneriyi reddettiğini hatırlatıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ