​e-Devlet'te Hacker alarmı!

T.C Cumhuriyeti'nin siber giriş noktası olan ve milyonlarca vatandaşın kullandığı e-Devlet kapısıportalinde, hacker alarmı verildi.
Bir vatandaşın ihbarı üzerine, savcılığın soruşturma başlatmasına yol açan durum, eğer gerçekten ciddiyse, milyonlarca vatandaşın özel bilgileri tehdit altında olabilir.

Durum nasıl anlaşıldı?

Bundan kısa bir süre önce bir vatandaş, e-Devlet kapısı portaline oluşturduğu şifreyle ulaşmaya çalıştı. Vatandaş defalarca deneyip başarılı olamayınca, 160 numaralı çağrı merkezini arayarak durumu anlattı.


Bilgileri kontrol edilen vatandaşın, sistemde kayıtlı telefon numarasının farklı olduğu kendisine söylendi. Vatandaş, bu uyarıdan sonra PTT'ye ya da mümkünse internet bankacılığına yönlendirdi.

Bu yönlendirmeyi değerlendiren vatandaş, İnternet bankacılığı üzerinden sisteme giriş yapmayı başardı. Ancak, sisteminde tanımadığı birisine ait bir telefon numarasının kayıtlı olduğunun da farkına vardı. Vatandaş, o sırada kendi e-Devlet Kapısı sistemine, başka birinin giriş yapmış olabileceğini kavradı.

Savcılığa başvurdu

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan vatandaş, ibraz ettiği dilekçede,“Şifremin kırıldığını düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Vatandaş, bu durumun incelenmesi gerektiğini ifade ederek, "Bu milyonlarca insanı ilgilendiriyor. Kötü niyetli insanlar, sisteme girerek birçok bilgimizi ele geçirebilir" şeklinde konuştu.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ