Dünyanın farklı kültürleriyle renkleri ABD'de bir araya geldi

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali için farklı ülkelerden öğrenciler Washington'da bir araya geldi. Öğrenciler ABD Kongresi'nde özel bir performanslar sergiledi...
Bu yıl 16.sı düzenlenen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, ABD’nin başkenti Washington DC’de gerçekleştirilen etkinliklerle devam etti.George Mason Üniversitesi’ne bağlı Hylton Performing Arts Center’da düzenlenen programa Virginia eyaletinin önde gelen isimleri katıldı. NBA yıldızı Enes Kanter’in sponsorluğunda gerçekleştirilen gecenin sunuculuğunu ünlü aktör Terry Crews yaptı.BU ÖĞRENCİLERİ AĞIRLAMAK BÜYÜK ONUR


Programda bir konuşma yapan ABD Kongresi üyesi Barbara Comstock, IFLC öğrencilerini Virginia’da ağırlamanın kendileri için büyük bir onur olduğunu söyledi. Virginia halkının, pek çok farklı ülkeden gelip ABD’ye yerleşmiş insanlardan oluştuğunu söyleyen Comstock, “Uluslararası bir kültür festivaline ev sahipliği yapıyor olmaz bizim için çok önemli. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen yetenekli bu öğrencilerin eyaletimizi renklendirmesi harikulade bir duygu” diye konuştu.

‘’BU ÇOCUKLARI YETİŞTİREN ÖĞRETMENLERİ TEBRİK EDİYORUM

’’Programda sahne alan çocukların heyecanını gözlerinden okuyabildiğini söyleyen Amerikalı milletvekili, ‘’Bu akşam burada olabilmek benim için büyük bir ayrıcalık. Sanatı, insanları bir araya getirmek için kullanan bu öğretmenleri kutluyorum. Bu çocukları yetiştiren öğretmenleri tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Prince William Bölgesi idari direktörü Marty Nohe ise gençleri kültür ve sanat etrafında birleştiren IFLC gibi programların gelecek adına büyük önem taşıdığını söyledi. ‘’İçinde bulunduğunuz bu güzel salonu inşa etmek için büyük emek harcadık ve bu salonu tam da bunun gibi önemli programlar için inşa ettik.’’ dedi. Nohe, ‘’Dünyanın farklı ülkelerinden gelen çocuklarla birlikte bu sahnede olmak benim için büyük onur. Bizi bir araya getirmek için bundan daha güzel bir şey olamazdı. Böyle bir festivali burada organize etmeyi tercih ettiğiniz için hepinize teşekkür ederim.’ diye konuştu.
HAPİSTEKİ ANNE VE BEBEKLER SERBEST KALMALI 

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin dünyanın dört bir tarafından gelen gençleri müzik, dans ve sahne sanatları etrafında birleştirdiğini ve bunun kendisi için önemli olduğunu söyleyen Terry Crews ise “Bu çocuklar birbirlerinden barış içinde çok şey öğreniyor.” diye konuştu.

Haksız yere özgürlükleri elinden alınmış insanlara atfedilen bir şarkıyı anons ederken, Türkiye’de bazı anne ve bebeklerin, kendilerini savunma imkanı bile kullanamadan tüm hakları ihlal edilerek hapse atıldığını hatırlatan Crews, “Serbest kalmalılar” dedi.

Sahnede adeta şov yapan Crews, öğrencilerin gösterdiği performanstan da sık sık övgüyle bahsetti. “Gençlere iyi olmak da, kötü olmak da öğretilebilir. Burada, bu programda gençlere nasıl doğru olunacağı öğretiliyor. İşte doğru eğitim böyle verilir” dedi.

“BU GECE BİR VEFA GÖSTERGESİDİR”

Gecenin sponsoru Enes Kanter ise konuşmasında programa katılan davetlilere teşekkür etti. “Bu gece bizim için çok özel bir gece. Buraya kadar gelip bu salonu doldurduğunuz için hepinize tek tek teşekkür ederim. Burada olmanız büyük bir vefa göstergesidir.” diye konuştu.HZ. YUSUF, NELSON MANDELA ve GANDİ’NİN HİKAYELERİ

Dünyanın pek çok farklı ülkesinden 100’ün üzerinde öğrencinin katıldığı programda şarkı ve yöresel dansların yanı sıra kardeşleri tarafından kuyuya atılan Hz. Yusuf’un hikayesi, Nelson Mandela’nın özgürlük mücadelesi ve Mahatma Gandi’nin barış yolculuğunu anlatan özel koreografiler de sahnelendi. Özellikler bu gösteriler seyircilerin büyük ilgisini gördü.ABD KONGRESİ DÜNYANIN RENKLERİ’Nİ AĞIRLADI

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali için dünyanın farklı ülkelerinden Washington’a gelen öğrenciler, ABD Kongresi’nde de özel bir performans sergiledi. Cannon Çalışma Binası’nda düzenlenen programa katılan öğrenciler burada hünerlerini sergiledikten sonra bazı milletvekillerini ofislerini de ziyaret etti. Burada vekillerle görüşen minik öğrenciler Amerikalı kongre üyeleriyle sohbet etti. Öğrencilerle tek tek konuşan California milletvekili Dana Rochrabacher, dünya çocuklarına yirmili yaşlara geldiklerinde nasıl teknolojilere sahip olacaklarını anlattı. Bu teknolojilerin insanların hayatını çok daha kolaylaştıracağına değinen Rochrabacher, birlikte yaşamanınsa birbirini anlama ve dostluk kurmayla olacağını söyledi. Öğrencilerle tek tek fotoğraf çektiren ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Dana Rochrabacher, misafir çocukların her birine o ülkeyle ilgili bir hatırasını anlattı.

Ziyaretlerden duydukları memnuniyeti dile getiren kongre üyeleri öğrencilere yakın ilgi gösterdi.
Ziyaretlerden duydukları memnuniyeti dile getiren kongre üyeleri öğrencilere yakın ilgi gösterdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ