Dünyanın en yaşanabilir kenti

Üst üste yedinci kez birinci seçilen kent, yüz üzerinden 97,5 puan aldı.
İngiliz The Economist dergisi grubu bünyesinde ekonomik analizler yapan ve öngörülerde bulunan bağımsız Economist Intelligence Unit (EIU) adlı kuruluşun "Dünyanın En Yaşanabilir Kentleri" listesinde bu sene de Avustralya'nın Melbourne kenti birinci geldi. Üst üste yedinci kez birinci seçilen kent, yüz üzerinden 97,5 puan aldı.

Melbourne'u 97,4 ile Avusturya'nın Viyana, 97,3, 97,2 ve 97,2 puan ile de Kanada'nın Vancouver, Toronto ve Calgary kentleri izledi. Avustralya'nın Adelaide ve Pert, Yeni Zelanda'nın Auckland ve Finlandiya'nın Helsinki kentlerini 10'ncu sırada Almanya'nın Hamburg kenti takip etti.

Araştırmanın en az yaşanabilir kentler listesinde mevcut şiddet ortamı nedeniyle geçen yılki liste ile benzer bir tablo ortaya çıktı. Suriye'nin başkenti Şam, aldığı 30,2 puanla 140'ıncı sırada yer alarak, dünyanın en "yaşanılmaz' kenti seçildi. Öncesinde sırasıyla 47,8 puanla Ukrayna'nın Kiev, 44 puanla Kamerun'un Douala, 42,6 puan ile Zimbabve'nin Harare, 40,9 puan ile Pakistan'ın Karaçi, 40,9 puanla Cezayir, 39,6 ile Papua Yeni Gine'nin Port Moresby, 38,7 puanla Bangladeş'in Dakka, 36,6 puan ile Libya'nın Trablus, 36 puan ile de Nijerya'nın Lagos kenti izledi.


Terör eylemlerinin sıklaştığı ve yayıldığına işaret edilen raporda Irak, Libya, Suriye ve Türkiye, "yoğun iç huzursuzluk ve silahlı çatışmaların yaşandığı" ülkeler arasında sayıldı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ