Dört sığınmacı ölmüştü: Yangın söndürme sisteminin vanalarını kapamışlar

Türkiye'de yaşanan facialar ölümle sonuçlanıyor ve bu vakaların en önemli nedeni yapılan uyarılara rağmen alınmayan tedbirler.


Kocaeli'nin Çayırova ilçesinde dört sığınmacı işçinin diri diri yanarak hayatını kaybettiği Akpınar Tekstil fabrikasındaki yangına ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı.

Rapor, facianın göz göre geldiğini ortaya koydu. Rapora göre daha önce bacada çıkan yangının ardından itfaiye 'yüksek yangın riski' uyarısı yaptı ancak önlem alınmadı. 


Artı Gerçek'ten Sibel Hürtaş'ın haberine göre, fabrikadaki yangın söndürme sisteminin su vanalarının kapalı olduğu ayrıca işçilerin de sigortasız çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Akpınar Tekstil Fabrikası'nda 6 Haziran 2019 tarihinde meydana gelen yangınla ilgili fabrika sahipleri Fatih Akpınar ve Mahmut Genç hakkında soruşturma başlatılmıştı. Fabrika sahipleri yangının sabotaj olduğunu öne sürmüşlerdi.

Soruşturma kapsamında yapılan bilirkişi raporu ise sabotaj ihtimali olmadığını gözler önüne serdi. Raporda fabrika sahipleri yangından sorumlu tutuldu.

Rapora göre, fabrikada 2 Mayıs 2019 tarihinde havalandırma bacasında yangın çıktı. İtfaiye tarafından hazırlanan raporda, havalandırma sisteminin yüksek yangın riski oluşturabileceği uyarısı yapıldı. Buna karşın önlemler alınmadı.

Dört işçinin yaşamını yitirdiği 6 Haziran’daki yangın da tam da bu nedenle, havalandırma sistemindeki eksikliklerin giderilmemesi nedeniyle gerçekleşti. Raporda, "Yangının ana çıkışı havalandırma sistemi" tespiti yapıldı ve şöyle denildi:

"Özellikle havalandırma sisteminde meydana gelen toz yangınları son derece hızla yayılan ve söz konusu materyalin cinsine bağlı olarak patlamalara neden olabilecek karakterdedir. Bu nedenle bakım ve temizlik faaliyetlerine son derece dikkat edilmelidir."

Raporla, fabrikada yangın söndürme sisteminin kurulu bulunduğu ancak su vanalarının kapalı olduğu ortaya çıktı:

"Tesiste yapılan keşif çalışmalarında yangın söndürme amacıyla kullanılacak sprinkler sistemi olarak adlandırılan yağmurlama sisteminin var olduğu görülmüştür. Ancak hazırlanan itfaiye raporuna göre söz konusu sisteme ait üç vananın kapalı olması sistemin çalışmasını engellemiş ve oluşan yangının daha hızlı yayılmasına neden olmuştur."

Bilirkişi raporunda fabrika olarak kullanılan alanın aslında depo olduğu da ortaya çıktı. Raporda, "Binada mal transferi için kullanıldığı tahmin edilen büyük boşluklar bulunuyor. Bu boşluklar giriş katında başlayan yangının üst katlara yayılmasını sağlamış bu nedenle yangın kontrol edilemez hale gelmiştir" denildi.

Yaşamlarını yitiren sığınmacı işçilerin sigortasız çalıştırıldığı da bu raporla ortaya çıktı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ