Diyarbakır’da eylemler başladı: ‘Bu ablukayı kıracağız’

HDP'li vekillerinin katılımı ile Diyarbakır'da oturma eylemi başladı. Kayyımların, belediye başkanlarının tutuklanmasının, Suriye'ye yapılan operasyonun protesto edileceği eylemler üç gün sürecek.

Diyarbakır’da eylem için Ofis AZC Plaza önünde bir araya gelindi. Belediyelere kayyım ataması, belediye eşbaşkanlarının tutuklanması ve aynı zamanda Kuzey Suriye’ye yönelik askeri harekatın protesto edildiği eylem 3 gün sürecek. Milletvekilleri saat 12.00’den 15.00’e kadar oturma eyleminde yer alacak.
HDP MİLLETVEKİLLERİ DİYARBAKIR’DA 

Artı Gerçek’ten Remzi Budancir’in haberine göre; eyleme HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP Miletvekilleri Leyla Güven, Berdan Öztürk, Gülistan Koçyiğit, Murat Çepni, Saruhan Oluç, Fatma Kurtalan, İmam Taşçıer, Feleknaz Uca, Meral Danış Beştaş, Filiz Kerestecioğlu katılıyor.

Milletvekilleri eylemin yapılacağı Ofis semtinde toplandı. Eylemin yapılacağı AZC plazanın önü TOMA, zırhlı araç ve otobüslerle kapatılmış durumda. Bölgede çok sayıda çevik kuvvet polisi konuşlandırıldı. Çevik kuvvet, Sanat sokağı girişini kalkanlarla kapatarak, AZC plaza önüne girişlere izin vermedi.

Polis ile HDP’liler arasında müzakere sürerken, toplanan kalabalık sanat sokağında oturma eylemine geçti. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli oturma eyleminin yapılacağı alana geldi. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli yaptığı basın açıklamasında şöyle konuştu:

‘HAKLARIN SESİNİ, HDP’NİN SESİNİ KISAMAYACAKLAR’

“Her türlü ablukayı kıracağız. Bu kent bizim kentimizdir. Bu yüzden Amed, Mardin “ya meye” diyoruz. Halkların sesini, HDP’nin sesini kısamayacaklar.

Parlamento kayyım rejimini kendisine saldırı olarak kabul etmeli. Kayyım, demokrasiye darbe demek olan faşist düzendir. Tüm milletvekilerine çağrımızdır; iktidarın dayattığı bu düzene sessiz kalmayın.

’12 BELEDİYE BAŞKANIMIZ TUTUKLANDI’ 

Biz HDP olarak, kayyım rejimini de, kayyımları da asla kabul etmiyoruz. Bir an önce arkadaşlarımızın görevine dönmesini istiyoruz. Dün Selçuklu Mızraklı tutuklandı, 12 Belediye başkanımız tutuklandı. 2016’da Fırat Anlı ve Gültan Kışanak’a yapılanların aynısını bugün de yaptılar.

Eninde sonunda, 31 Martta olduğu gibi, bu kentlerimizden de süpürüp atacağız. Ama bu defa bu iktidarı da yanına koyup atacağız.

‘KÜRTLERİ YOK SAYMAK ÇÖZÜM DEĞİL ÇÖZÜMSÜZLÜKTÜR’

Bu iktidar Kürt düşmanlığı ile ayakta kalıyor. Dünya bunu anladı, ama Türkiye buna hala sessiz. Kürt düşmanlığı üzerine var ettikleri bir savaşla ayakta kalmaya çalışıyorlar. Kürtleri yok sayarak kendince çözüm arıyorlar. Bu çözüm değil çözümsüzlüktür. Toprak bütünlüğü diyor ilk yaptığı şey Suriye topraklarına saldırmak oldu. Biz hiç kimseye yapılan zulmü kabul etmiyoruz, Kürtlere yapılan zulmü hiç kabul etmiyoruz.

Kayyım rejimine karşı önergelerimiz olacak mecliste. Bu bir demokrasi sınavı olacak. Kürtlere yapılan bu zulüm karşısında alınacak tavır demokrasi ve barışa karşı alınacak bir tavırdır.”

Temelli konuşurken, etrafta konuşlanan TOMA ve zırhlı araç motor sesi ile Temelli’nin sesini bastırmak istendi. Kitle bu duruma tepki gösterdi. Temelli konuşmasını sürdürüyor.

ERKAN BAŞ: KALBİ DİYARBAKIR’DA ATAN MİLYONLARCA EMEKÇİ VAR  

TİP Genel Başkanı Erkan Baş da bir açıklama yaptı. Baş, “Bu iktidar, bir kez daha hem içeride hem dışarıda Kürtleri hedef tahtasına yerleştirerek, Türkiye’de şovenizm, ırkçılık estirerek, kendi iktidarını koruma kaygısı içerisine girmiş durumda. Burada Kürt emekçilerine ve direnen Kürt halkına selamlarımızı iletiyoruz. Maalesef Türkiye’de iktidar koltuğuna oturanlar, halkları birbirine düşmanlaştırmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Ama bütün Kürt halkı bilsin ki, Türkiye’de Kürtlerle barış, kardeşlik, dayanışma duygularıyla, kalbi Diyarbakır’da atan milyonlarca emekçi var. Ve onlar bu ablukanın kırılmasında görev üstleneceklerdir” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ