Dinleme cihazları için Cemaat dediler Zarrab çıktı..

AKP'li Lider Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde evinde ve çalışma ofisinde çıkan dinleme cihazlarının menşeinin de Reza Zarrab'a dayandığı ortaya çıktı..
ABD'deki davada Zarrab’ın sanıkken itirafçı olup tanık olduğu ABD’deki davayı yakından takip eden gazeteci Adem Yavuz Arslan, tweet hesabından dikkat çekici paylaşımlarda bulundu. Zarrab’ın mahkemedeki itiraflarından dolayı hayırsever işadamı ikine birden ‘casusluk’ suçlamasıyla yakınlarıyla birlikte mal varlıklarına el konulduğunu hatırlan Arslan, “Havuzculara bir kıyak yapalım. Önüne yattıkları,uğruna ülkeyi yaktıkları, ABD’ye nota üstüne nota verdikleri Zarrab’ın ‘casusluğu’na dair somut bir şeyler yazamıyorlardı. Alın size somut veriler.” dedi.

Erdoğan’ın evinde ve çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazlarının Türkiye distribütörü ATH Savunma Güvenlik Çözümleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi olduğunu aktaran Arslan, “Bu firmanın Yönetim Kurulu Başkanı; Erdoğan’ın ABD’deki lobicisi Ekim Alptekin.” dedi.

Arslan şöyle devam etti:


Zarrab’ın İranlı ortağı Ali Polat’la ilgili firmanın resmi sitesindeki bilgilendirme sayfası

“Alptekin’in şirketi ATH Savunma; ithal ettiği dinleme cihazlarını Emniyet, MİT gibi kamu kurumlarına satıyor. Ama 2011 yılında ATH Savunma, ilginç bir firmaya daha “dinleme cihazı” satıyor: Hazar Arıtım. Bir arıtım firması neden dinleme cihazı alır?

“Dinleme cihazını alan firma Hazar Arıtım’ın ortakları; Ali Polat, Mustafa Erol Nazlı, Rezan Polat. İş bu noktadan sonra iyice ilginçleşiyor: Ali Polat aynı zamanda Reza Zarrab’ın Homa Yapı isimli firmada ortağı ve Reza Zarrab gibi İran kökenli, Tebriz doğumlu.”

“Şirketin tüm İranlı ortaklarının mal varlığına ‘casusluk’ gerekçesiyle el konuldu”

“Homa Yapı’nın diğer ortakları da; Pevriz Leki, German Ghanbari Arablou, Mehmet Mehdi Culazade, Mohammad Reza Pashapour Niku, Hüseyin Nobari, Babak Nahani, Aydın Harezi, Bahram Dargahi, Behruz Büyükoğlu, Mostafa S. Esfahani.. Ortaklar genel olarak İran kökenli.

“Bu kişiler, Reza Zarrab ile birlikte casusluk iddiasına muhatap oldular ve onların da malvarlıklarına el konuldu. Haklarında halen yakalama kararı var. Bu ilişkiler mahkeme dosyasında var fakat memlekette gazeteci bırakmadıkları için kimse görmedi.”

***

Dinleme iddialarında suçlu Cemaat gösterilmişti

Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde, Ankara’daki ev ve çalışma ofisine dinleme cihazı (böcek) yerleştirmesi ile ilgili Cemaat suçlanmıştı. Sözde F… Çatı iddianamesinde Başbakanlık ofisine yerleştirilen dinleme cihazlarının MİT tarafından tespit edildikten sonra 10 Ocak 2012’de incelenmek için TÜBİTAK’a gönderildiği, ancak sözde F…’nün TÜBİTAK yapılanmasının bundan sonraki aşamayı yürüterek rapor tarzında sahte yazılar ile suçun üzerini örtmeye çalıştıkları iddia edilmişti.

İddianamede eski Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı Güvenlik Sistemleri ve Teknik Büro Amiri Serhat Demir, İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürü Ali Özdoğan, İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Sedat Zavar, İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube personeli İlker Usta ile Enes Çığcı’nın dinleme cihazlarını yerleştiren kişiler olduğu öne sürülürken, söz konusu kişilerin ‘arama, tarama faaliyeti ve jammer testi’ adı altında gerçekleştirilen çalışmaları fırsat operasyonuna dönüştürdükleri, böylelikle Erdoğan’ın evi ile resmi konutuna böcek yerleştirdikleri iddia edildi. İddianamede dinleme cihazlarının Erdoğan’ın Keçiören’deki ikametgahına 25 Kasım 2011’de, Çankaya’daki resmi konuta ise 24 Kasım 2011’de yerleştirildiği öne sürülüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ