‘Depremzede Erdoğan için enkaz altında 1 saat bekletildi’ diyen Akinan’a valilikten suç duyurusu

AFAD ekibinin, enkaz altıdaki bir yaralıyı, Tayyip Erdoğan’la buluşturmak isteyen yetkililerce, 1 saat beklettiğini iddia eden gazeteci Serdar Akinan hakkında valilik suç duyurusunda bulundu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Elazığ depreminde en fazla etkilenen Mustafa Paşa Mahallesi’nde arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü bir enkaza geldiği sırada AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan enkaz başındaki ekiplere eliyle “Gönderin” işareti verildiği iddia edildi. Enkazdan çıkarılan yaralı, sedye üzerinde Erdoğan’ın yanına getirildi.

ERDOĞAN İÇİN BEKLETTİLER


Yaşanan bu duruma mizansen iddiasında bulunan gazeteci Serdar Akinan, olay yerinde şahit olduklarını KRT Televizyonu canlı yayınında anlattı. Kurtarma ekibinden bir kadının, enkaz altında biri olduğunu telsizle yetkililere bildirdiğini belirten Akinan, Erdoğan’ın bulunduğu heyetin gelişini koordine eden bir yetkilinin de ‘bekletin’ talimatı verdiğini öne sürdü. Akinan, yaklaşık 1 saat süren koordineli çalışmalar sonrası, yaralı depremzede kadınla Erdoğan’ın buluşturulduğunu söyledi.

MUHALİF BELEDİYELERİN EKİPLERİNE AYRIMCILIK

Akinan, deprem bölgesindeki izlenimlerini kaleme aldığı yazısında da, arama kurtarma çalışmaları için, Adana, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinden gelen itfaiye ekiplerinin, AFAD yetkilileri tarafından ayrımcılığa maruz kaldığını yazdı.

SUÇ DUYURUSU

Akinan’ın iddaları Elazığ Valiliğini harekete geçirdi. Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Enkazda kalan insanları kurtarmak için canları pahasına çalışan kurtarma ekiplerinin morallerini bozmak için yaptığı insanlık dışı yalan haberi sebebiyle, Elazığ Valiliğimizce Serdar Akinan hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” denildi.
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ