Denizli Cezaevinde babaya sarılmak yasak

Genç kızlar taciz ediliyor... Görevliler oruçlu tutukluların yüzüne sigara üflüyor... Açık görüşte çocukların babalarına sarılmasına izin verilmiyor...
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın Hizmet Hareketi gönüllülerine uyguladığı kitlesel kırım çerçevesinde tutuklananlara yönelik insanlık dışı uygulamalar cezaevlerinde de devam ediyor. 

Aktifhaber'in edindiği bilgilere göre, Denizli T Tipi Cezaevinde, tutsak ve tutsak yakınlarına yönelik insanlık suçu niteliğinde işkence uygulamaları yapılıyor.

45 DAKİKALIK AÇIK GÖRÜŞ 10 DAKİKA SÜRÜYOR

Tutsaklara yönelik en büyük işkence, hakları olan görüş saatlerinin hileyle kısıtlanması. 45 dakika olan açık ve kapalı görüş hakkı fiili olarak 10 dakika uygulanıyor.

Yakanlarını ziyarete gelen ailelerin, üstlerinin aranması, kayıt işlemleri görüş süresinden düşülüyor. Defalarca didik didik aranma ve işlemler yaklaşık 30-35 dakika sürüyor. 

Tutsak yakınları işlemlerin görüş süresinden düşülmesine ve 10 dakika sonra "görüş bitti" denmesine tepki gösterdiklerinde ise "Sisteme göre görüş yapmış görünüyorsunuz" cevabı veriliyor.

GENÇ KIZLARA TACİZ YAPILIYOR
Tutsakların yakınlarının üst araması insan haklarına aykırı şekilde yapılıyor. Özellikle genç kız çocuklarına "Bakmayacağım,  sadece dokunacağım" denilerek erkek gardiyanlar tarafından elle arama yapılıyor. 

KASTEN YAZLIK KIYAFETLER ALINMIYOR
Mevsimin değişmesi nedeniyle yakınlarına yazlık kıyafetler götüren ailelerden kıyafetler alınmadı. Cezaevinde 1 aydan uzun süredir kıyafet kabul edilmiyor. Cezaevi yönetimi gerekçe olarak "Emanetçi çok yoğun, alamayız" cevabını veriyor.

KURAN OKUNMASINA TAHAMMÜL EDEMİYORLAR
Denizli Cezaevi yönetimi dışarıdan Kuran-ı Kerim, seccade ve terlik getirilmesine izin vermiyor. Tutsaklara "Kantinden alın" deniliyor, ancak kantinde bu sayılanlar satılmıyor. 

ORUÇ TUTAN TUTSAKLARIN YÜZÜNE SİGARA DUMANI ÜFLÜYORLAR
Cezaevinde tutukluları tahrik edip tepki göstermeleri böylece disiplin cezası almaları için de çeşitli uygulamalar yapıyor. Bunlardan biri de oruç tutan tutukluların yüzüne sigara üflenmesi. Cezaevindeki erkek bir görevlinin sigara dumanını oruç tutan tutsakların yüzüne üfleyip "İstediğiniz yere şikayet edin" dediği öğrenildi.

ÇOCUKLARA BABALARINA SARILMA İZNİ YOK
Cezaevi yönetiminin uyguladığı psikolojik bir işkence yöntemi ise "sarılma yasağı". Açık görüşlerde çocukların tutuklu babalarına sarılmalarına izin verilmiyor. Açık görüşte masaların iç kısmına tutuklular, dış kısmına ziyaretçiler oturtuluyor ve diğer tarafa geçip babalarına sarılmalarına izin verilmiyor. 

TÜM TALEPLER RED
Yaşadıkları işkenceye varan uygulamalardan şikayetçi olmak için Cezaevi Müdürü'ne yazılan görüşme talepli dilekçeler "müdür bey herkesle görüşemez" diyerek reddediliyor. 

Revirde tedavi olması gereken tutuklular "revir yeni" denilerek götürülmüyor. Bir tutuklunun şiddetli diş ağrısına rağmen aynı gerekçeyle götürülmediği belirtiliyor. 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ